Nejprodávanějším novým vozem v Evropě byl v září 2021 poprvé elektromobil - Model 3 od Tesly. (Ilustrační foto)

Žebříček nejprodávanějších aut v Evropě v září 2021 poprvé ovládl elektromobil. Lidé nejvíce kupovali Model 3 od Tesly, kterého se v září prodalo 24,5 tisíce. Proti loňsku je to o 58 procent více. V minulých měsících však automobilka oficiálně neprodala téměř žádný vůz. Reálně tak zdaleka není neprodávanějším autem v Evropě, jde pouze o manipulaci s čísly, tak aby Tesla vypadala ve skvělém světle a uměle nafukovala vnímání své pozice na trhu. 

Oznámila to analytická společnost JATO Dynamics.

„Silný výkon Modelu 3 se částečně dá vysvětlit intenzivním tlakem na prodej ze strany Tesly na konci čtvrtletí,“ uvedla JATO a dodala, že září bývá pro americkou automobilku tradičně silným měsícem na evropském trhu.

Z čela tak Muskova Tesla vyšplouchla Dacii Sandero, která byla nejprodávanějším vozem v Evropě o měsíc dříve.

Jak upozornil server Autoforum, je ale třeba se podívat na věci v poněkud širším kontextu. Zářijový úspěch Muskovy automobilky nelze přeceňovat.

Tesla totiž kumuluje prodeje do posledních měsíců kvartálů. Podle některých to dělá schválně, aby uměle nafukovala vnímání své pozice na trhu.

Celkový prodej aut se podle zmíněné analýzy propadl meziročně o čtvrtinu na necelých 964 tisíc vozů. Proti roku 2019 jsou aktuální zářijové prodeje aut nižší o 24 procent.

„Prodejci se stále potýkají s problémy s dostupností nových vozů kvůli nedostatku čipů. V důsledku toho se mnoho spotřebitelů, kteří nechtějí čekat na nový vůz déle než rok, obrací na trh s ojetými vozy,“ uvedl Felipe Munoz, analytik společnosti JATO Dynamics.

Druhý Renault Clio zaznamenal meziroční propad o 23 procent na 18 264 vozidel.

Třetí Dacia Sandero proti loňskému září spadla o 9 procent na 17 988 prodaných aut.

Z bateriových elektromobilů se za Modelem 3 umístil Model Y také od Tesly a na třetím místě skončil hatchback ID.3 od Volkswagenu. (pel)