Premiér Babiš se odvolal proti pokutě 250 tisíc korun, kterou ho potrestal černošický městský úřad za přestupek proti zákonu o střetu zájmů. (Ilustrační foto)

Premiér Andrej Babiš (ANO) se proti pokutě 250 tisíc korun, kterou ho potrestal černošický městský úřad za přestupek proti zákonu o střetu zájmů, odvolal. Čelí totiž podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Kauzu tak znovu dostane na stůl nadřízený středočeský krajský úřad.

Informoval o tom deník Právo, kterému to potvrdil Babišův právník Václav Knotek.

Argumentuje tím, že rozhodnutí Černošic považuje za nezákonné hned z několika důvodů.

Babiš letos v červenci městský úřad v Černošicích zažaloval. Předseda vlády střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Řízení ke střetu zájmů požadoval zastavit. Argumentoval právní zásadou, podle níž nelze o stejné věci rozhodovat dvakrát.

Knotek nesouhlasí ani s tvrzením, že se Babiš nějakého přestupku dopustil, protože požadavky zákona splnil tím, že akcie společností Agrofert a SynBiol převedl v roce 2017 do svěřenských fondů.

Samotné rozhodnutí pak považuje za politicky motivované a příslušný úřad za podjatý.

Knotek navíc podle Práva považuje za nestandardní, že černošický úřad rozhodl ve věci dříve než středočeský krajský soud, kam podal Babiš žalobu.

Tu premiér nakonec stáhl, protože už ho úředníci z Černošic mezitím potrestali už potřetí pokutou. Zatímco v prvních dvou případech úředníci vyměřili Babišovi sankci 200 tisíc, tentokrát částku navýšili o 50 tisíc na celkových čtvrt milionu korun.

Kauzu tak nyní znovu dostane na stůl nadřízený středočeský krajský úřad.

Poprvé černošický úřad v premiérově kauze rozhodl v lednu 2019. Dospěl k závěru, že Babiš přestupek spáchal a uložil mu pokutu 200 tisíc korun.

Premiér se odvolal a případ převzal krajský úřad, který březnu téhož roku rozhodnutí černošického úřadu zrušil a věc vrátil k novému projednání.

Koncem září 2019 ale nadřízený středočeský krajský úřad oznámil, že v přestupkovém řízení nebylo prokázáno spáchání skutku a řízení pravomocně zastavil.

Letos v lednu se pak na černošický úřad znovu obrátila organizace Transparency International (TI), která podala i původní podnět. Ta tvrdí, že Babiš i nadále ovládá holding Agrofert a média, čímž porušuje zákon o střetu zájmů. (pel)