Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PirStan se shodly na společné přípravě koaliční smlouvy. (Ilustrační foto: KDU-ČSL)

Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PirStan se shodly na společné přípravě koaliční smlouvy. K podpisu by mělo dojít do 8. listopadu. Prezident Miloš Zeman souhlasil, že přijme lídra koalice SPOLU Petra Fialu (ODS). Není však zatím jasné, kdy má k setkání dojít – Zeman je od neděle znovu hospitalizovaný v nemocnici. 

„Setkali jsme se s koalicí Pirátů a Starostů, abychom se domluvili na dalším postupu, který povede k vytvoření společné vlády. Zabývali jsme se harmonogramem a jednotlivými kroky, které podnikneme v následujících dnech,“ informoval Fiala na Twitteru.

Je prý přesvědčen, že „všichni lidé v České republice budou znovu hrdí a Česká republika bude patřit k nejlepším zemím v Evropě“.

„Člověk si velmi rád zvyká na skutečnost, že je jednání přátelské a věcné, protože všem zúčastněným jde o uskutečnění změny. Nejpozději 8. listopadu podepíšeme koaliční smlouvu,“ oznámila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Už první den po volbách se předsedové politických stran ve dvou koalicích sešli k podpisu memoranda o společném postupu s cílem připravit kvalitní programové prohlášení a k ustavení vlády, která přinese změnu v této zemi. A tímto směrem také míříme. Dnešní jednání bylo velice konstruktivní, máme jasný cíl a za tím jdeme,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Prezident Miloš Zeman, který je od neděle znovu hospitalizovaný v nemocnici, souhlasil, že přijme lídra koalice SPOLU Petra Fialu (ODS).

„Potvrzuji, že předseda ODS Petr Fiala požádal prezidenta republiky Miloše Zemana, prostřednictvím vedoucího KPR Vratislava Mynáře, o setkání. Pan kancléř již s panem prezidentem o žádosti předsedy ODS hovořil. Pan prezident souhlasí. Schůzka se uskuteční, ale v pozdějším termínu,“ informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Kdy by k setkání mohlo dojít, mluvčí nechtěl předjímat. (pel)

Hamáček po volebním debaklu ČSSD rezignoval. Končí i šéf komunistů Filip

Babišovo ANO uznalo porážku a nemožnost sestavit vládu. Hnutí zamíří do opozice

Volby těsně vyhrála koalice SPOLU. Babiš byl poražen. Pirátští kandidáti vykroužkováni