Babišovo ANO uznalo volební porážku a nemožnost sestavit novou vládu. Zamíří tak do opozice. (Ilustrační foto)

Babišovo ANO uznalo volební porážku a nemožnost sestavit novou vládu. Hnutí nebude blokovat předání moci a zamíří do opozice. Uvedl to Jaroslav Faltýnek, který skončil v čele poslaneckého klubu, kde ho vystřídala Alena Schillerová (ANO).

„Umíme počítat do 108 a počítáme s tím, že budeme v opozici,“ uvedl po jednání klubu.

Schillerová zastává nyní funkci vicepremiérky a ministryně financí. Letos vedla jihomoravskou kandidátku hnutí ANO a od voličů získala téměř 23 tisíc preferenčních hlasů.

Faltýnek, který byl považován za prvou ruku premiéra Andreje Babiš (ANO), poslanecké křeslo také obhájil. Figuruje přitom v několika kauzách. Naposledy se objevily jeho diáře z let 2015 až 2017, kde poznámky usvědčují poslance z machinací s dotacemi pro firmy holdingu Agrofert, který premiér Babiš zaparkoval kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Za zmínku stojí i loňská tajná schůzka s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (ANO) a dalšími lidmi v restauraci na pražském Vyšehradě, která měla být kvůli koronavirovým opatřením uzavřena.

Faltýnek tehdy jen rezignoval na post prvního místopředsedy ANO, ale místo v čele poslaneckého klubu ANO si udržel. (pel)

Fialovci dali Babišovi nůž na krk: Buď se vzdá vlády, nebo přijde o fleky ve sněmovně

Babiš odvolal, co slíbil: Ve sněmovně zůstane i v opozici. Chce špiclovat Fialu

Babiš nepočítal, že ANO prohraje: Nevzdává se a chce zlanařit SPOLU

Volby těsně vyhrála koalice SPOLU. Babiš byl poražen. Pirátští kandidáti vykroužkováni