Předseda hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš nepočítal s tím, že hnutí ANO prohraje.

Předseda hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš nepočítal s tím, že jeho uskupení ve volbách do sněmovny 2021 prohraje. Druhé místo přesto považuje za skvělý výsledek a nevzdává se. Pokud jej prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády jako předsedu nejsilnější samostatně kandidující strany, v rámci vyjednávání osloví jako první vítěznou koalici SPOLU (ODS, TOP09, KDU-ČSL).

„Myslím, že náš výsledek je skvělý. Sami jsme jej nečekali. Ještě v červnu jsme měli 22 procent. Je zázrak, že jsme vůbec dosáhli takového výsledku. Je pravda, že jsme nepočítali s tím, že prohrajeme,” zhodnotil výsledek voleb šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Zároveň pogratuloval k vítězství koalici SPOLU, a jmenovitě předsedovi ODS Petru Fialovi, který byl kandidátem koalice na premiéra.

„Proti nám stálo pět stran. Měly jediný program, odstranit Babiše, a na to se vlastně soustředily. My jsme museli celý čas voleb připravovat rozpočet, měli jsme pandemii. To není ale výmluva,” uvedl Babiš.

Neúspěch hnutí ANO přičítá i médiím, která podle něj napomáhala jeho oponentům „ve špinavé a odporné kampani“.

Poukázal také na fakt, že  jeho hnutí má o mandát víc než vítězná koalice. ANO je podle něj stále nejsilnější strana.

Přestože hnutí ANO nevyhrálo, očekává se, že bude vyjednávat o vládě. Na tahu je prezident Miloš Zeman který už před časem avizoval, že sestavením vlády pověří šéfa nejsilnější strany, a nikoliv koalice. Ty prezident považuje za podvod na voliče.

Vznik vlády tak může trvat i několik měsíců.

Otázce, zda by neměl zájem stát se předsedou Poslanecké sněmovny, se Babiš vysmál s se slovy, zda to je vtip. Řekl, že všichni ví, že „neumí mluvit“ a že sněmovna je pro něj „peklo“. (pel)

Volby těsně vyhrála koalice SPOLU. Babiš byl poražen. Pirátští kandidáti vykroužkováni

Koalice SPOLU a Piráti/STAN už podepsaly memorandum o vytvoření většinové vlády ČR

Hamáček po volebním debaklu ČSSD rezignoval. Končí i šéf komunistů Filip