Premiér Babiš stáhl žalobu na černošický městský úřad kvůli řízení o střetu zájmů. (Ilustrační foto)

Premiér Andrej Babiš (ANO) couvl a stáhl žalobu na černošický městský úřad, kterou chtěl zastavit přezkoumávání řízení možného střetu zájmů kvůli vlastnictví médií. Spor měl projednat středočeský krajský soud. 

Informoval o tom server Aktuálně.cz.

„Soud zastavil řízení kvůli zpětvzetí žaloby žalobcem, tudíž i veřejné jednání nařízené na pátek 8. října se nebude konat,“ potvrdila Aktuálně.cz mluvčí pražského krajského soudu Hana Černá.

Babiš čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, konkrétně jde o vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra.

Městský úřad v Černošicích na konci září už potřetí potrestal premiéra Babiše pokutou za střet zájmů. Zatímco v prvních dvou případech úředníci vyměřili Babišovi sankci 200 tisíc, tentokrát částku navýšili o 50 tisíc na celkových čtvrt milionu korun.

Premiér se proti rozhodnutí černošického městského úřadu plánuje odvolat. Předseda vlády střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš letos v červenci městský úřad v Černošicích zažaloval. Řízení ke střetu zájmů požadoval zastavit. Argumentoval právní zásadou, podle níž nelze o stejné věci rozhodovat dvakrát.

Poprvé černošický úřad v premiérově kauze rozhodl v lednu 2019. Dospěl k závěru, že Babiš přestupek spáchal a uložil mu pokutu 200 tisíc korun.

Premiér se odvolal a případ převzal krajský úřad, který březnu téhož roku rozhodnutí černošického úřadu zrušil a věc vrátil k novému projednání.

Koncem září 2019 ale nadřízený středočeský krajský úřad oznámil, že v přestupkovém řízení nebylo prokázáno spáchání skutku a řízení pravomocně zastavil.

Letos v lednu se pak na černošický úřad znovu obrátila organizace Transparency International (TI), která podala i původní podnět. Ta tvrdí, že Babiš i nadále ovládá holding Agrofert a média, čímž porušuje zákon o střetu zájmů. (pel)

Babiš vyfasoval od Černošic pokutu 250 tisíc korun za střet zájmů. Už potřetí

Soud zamítl stížnost Černošic kvůli sporu o Babišově střetu zájmů. Premiér na žalobě trvá

Černošice se Babiše nezalekly: Úřad bude v šetření o střetu zájmů premiéra pokračovat