Stát vybral do konce září roku 2021 na daních celkem o 14,8 miliardy korun více než za stejné období předchozího roku. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Stát vybral do konce září roku 2021 na daních celkem o 14,8 miliardy korun více než za stejné období předchozího roku. Celkové daňové příjmy Česka bez pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 2 procenta na 744,3 miliardy korun.

Ukázala to data zveřejněná ministerstvem financí o plnění státního rozpočtu ČR ke konci září.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát vybral 323,6 miliardy korun, což je meziročně o 22,4 miliardy korun více.

Na dani z příjmu právnických osob vybral stát 159,6 miliardy korun, meziročně o 42,9 miliardy korun více.

Podle ministerstva financí byl výběr ovlivněn daňovými změnami od letošního roku, zejména snížením základu daně o více než 25 procent a zvýšením slevy na poplatníka.

Naopak v případě daně z příjmu fyzických osob stát za tři čtvrtletí získal meziročně o 41,1 miliardy korun méně, tedy 120 miliard korun.

Samotný státní rozpočet získal na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 503,8 miliardy korun, tedy o 11,6 miliardy meziročně méně.

Schodek rozpočtu ke konci září stoupl na 326,3 miliardy korun, šlo o nejhorší zářijový výsledek od vzniku ČR.

Některé daně jsou takzvané sdílené daně. Patří mezi ně například DPH, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob. Jejich výnosy tak míří do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.

Na kraje připadá 9,78 procenta a na obce 25,84 procenta z celostátního hrubého výnosu DPH, daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. (pel)