Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup nových děl za 8,5 miliardy.

Česká armáda se konečně dočká nových děl. Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na pořízení 52 nových samohybných houfnic Caesar francouzského výrobce Nexter Systems. Nová děla nahradí samohybné houfnice DANA sloužící vojákům už 40 let. 

Resort o tom informoval na webu.

„Pořízením 52 nových děl ráže NATO zvýšíme naši obranyschopnost a nahradíme ve výzbroji 40 let staré houfnice DANA,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) po podpisu smlouvy.

Podle náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty je pořízení nových děl dalším splněným krokem v rámci modernizace a cílů výstavby sil.

„Tento nákup zabezpečí armádě palebnou podporu pozemních jednotek, která je na současném i budoucím bojišti velice důležitá,“ uvedl.

Čeští dělostřelci se podle Opaty doslova „posunou do jiné dimenze a do 21. století“.

Dělo Caesar patří ke světové špičce. Oproti houfnici DANA dokáže dostřelit na vzdálenost více než 40 kilometrů. Za jednu minutu vystřelí také více ran, a to šest oproti čtyřem.

Výhodou při pořízení francouzské houfnice bude rovněž použití munice ráže 155 mm standardizované v rámci NATO.

Foto: Ministerstvo obrany ČR

Francouzská ministryně obrany Florence Parly popsala nové houfnice jako nesmírně moderní a přesné. Vyzdvihla také fakt, že se nákup uskutečnil mezi evropskými zeměmi.

„To, že si evropská země kupuje něco od další evropské země v obranné oblasti, je nejen důležitým symbolem naší spolupráce. Jsme nesmírně pyšní, když vidíme, že naše země budují silnější Evropu,“ uvedla během návštěvy Prahy.

Pro resort obrany byla od prvopočátku klíčová účast českého průmyslu.

„České firmy se na celé zakázce budou podílet ze 40 procent. Nákupem tak výrazně podpoříme i domácí obranný průmysl,“ sdělil Metnar.

Dodávky se uskuteční v letech 2024 až 2026. Čtyřicet osm nových děl z celkových 52 bude vyrobeno přímo v České republice, což podle Metnara zajistí vysokou míru bezpečnosti dodávek.

„S českými společnostmi počítáme i v budoucnu při dodávkách munice a zajištění životního cyklu,“ doplnil.

Během bilateriálního jednání se oba ministři také věnovali společnému působení francouzské a české armády v oblasti Sahelu.

Mali zůstává pro Českou republiku i nadále prioritou. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara je bezpečnost a stabilita této západoafrické země v zájmu celé Evropy. (pel)

Obrana zaplatí za nová děla Nexter 8,5 miliardy, potvrdil Metnar. Cena je vyšší o 40 procent