Provozovatelé plynárenských soustav Česka, Slovenska, Ukrajiny a Německa chtějí společně vybudovat vodíkový koridor z Ukrajiny napříč střední Evropou. (Ilustrační foto)

Čtyři plynárenské společnosti mají v plánu vybudovat „vodíkovou dálnici“ napříč střední Evropou. Vodíkový koridor má v budoucnu sloužit pro přepravu vodíku vyprodukovaného na Ukrajině přes Slovensko a Česko do oblastí očekávané silné poptávky v Německu a EU.

Informoval o tom podnik Net4Gas.

„Zemní plyn zůstane důležitým zdrojem energie a významným prvkem dekarbonizace i v příštích dvou desetiletích. Přesto je pravděpodobné, že vodík bude kolem roku 2050 hrát významnou roli, protože tehdy by měly evropské ekonomiky dosáhnout uhlíkové neutrality. Musíme tedy začít zkoumat možnosti již dnes,“ uvedl Pawel Stanczak, náměstek generálního ředitele pro rozvoj a transformaci Gas TSO of Ukraine.

Doplnil, že vodík je slibnou technologií, která je momentálně v rané fázi zavádění ve větším měřítku. Partnerství se sousedními provozovateli přenosových soustav by podle něj mohlo přinést velké synergie pro rozvoj ‚zeleného‘ vodíku.

Provozovatelé slovenské společnosti Eustream, české společnosti Net4Gas, německé společnosti OGE a ukrajinské plynárenské přenosové soustavy Gas TSO of Ukraine hodlají společně vybudovat vodíkový koridor z Ukrajiny napříč střední Evropou.

Měl by sloužit pro přepravu vodíku z budoucích hlavních oblastí produkce na Ukrajině, která nabízí vynikající podmínky pro jeho masivní ekologickou produkci. Dál bude směřovat přes Slovensko a Českou republiku do oblastí očekávané silné poptávky v Německu a EU.

Vodíkový koridor rovněž umožní přepravu vodíku mezi zařízeními na výrobu vodíku a jeho spotřebiteli v České republice a na Slovensku.

Slovensko a Česká republika zase provozují rozsáhlý plynovodní koridor spojující Ukrajinu s evropskými oblastmi poptávky. Slovenský, český i německý plynovodní systém lze rovněž využít k přepravě vodíku.

„Náš robustní přenosový systém by nabídl flexibilní a velmi nákladově efektivní způsob přepravy zelené energie dále na trhy EU. Jsme odhodláni připravit naši infrastrukturu na přenos vodíku a tím výrazně přispět k cílům EU v oblasti dekarbonizace,“ vysvětlil Rastislav Ňukovič, generální ředitel společnosti Eustream.

Na druhé straně se očekává, že Německo bude v Evropě hlavní oblastí vodíkové poptávky. Dovoz jeho značného množství je tak nezbytný pro uspokojení předpokládané spotřeby v tomto regionu.

Iniciátoři projektu se domnívají, že Středoevropský vodíkový koridor lze vytvořit částečným opětovným využitím stávající plynárenské infrastruktury v kombinaci s cílenými investicemi do nových specializovaných vodíkových potrubí a kompresorových stanic. To umožní přepravu vodíku na dlouhé vzdálenosti za přijatelnou cenu.

Čtyři partneři již začali zkoumat technickou proveditelnost vytvoření Středoevropského vodíkového koridoru pro denní přepravu až 120 GWh čistého vodíku z Ukrajiny do Německa do roku 2030.

„Mezinárodní vodíková síť je pro budoucí evropský trh nezbytná. Středoevropský vodíkový koridor je důležitým krokem na této cestě, protože nabízí možnost dodávat značné množství vodíku do německých průmyslových center již od roku 2030,“ uzavřel Jörg Bergmann, generální ředitel společnosti OGE. (pel)