Salvador se stal první zemí na světě, která přijala bitcoin jako oficiální platidlo. (Na ilustrační fotografii prezident Salvadoru Nayib Armando Bukele Ortez).

Salvador se stal první zemí na světě, která přijala bitcoin jako oficiální platidlo. Obyvatelé budou moci v této středoamerické zemi používat tuto kryptoměnu stejně, jako americké dolary. V Salvadoru zatím značná část lidí nemá chytrý telefon ani přístup k internetu.

Plán na zavedení kryptoměny jako oficiálního platidla představil prezident Bukele (celým jménem Nayib Armando Bukele Ortez) na červnové bitcoinové konferenci v americkém Miami. Následně přijal salvadorský parlament potřebnou legislativu.

V Salvadoru byla až dosud jedinou oficiální měnou americký dolar. Vlastního colonu se země vzdala už před dvaceti lety.

Od zavedení kryptoměny jako oficiálního platidla si Salvador slibuje, že zmodernizuje zemi, v níž 70 procent obyvatel dosud nemá bankovní účet.

Cílem je také přitáhnout do země potřebné technologické investice ze zahraničí.

Prezident Bukele si od zavedení bitcoinu jako oficiálního platidla také slibuje, že Salvadorci žijící v zahraničí budou moci snadněji posílat peníze zpět do své vlasti. Zahraniční platby dnes tvoří 22 procent hrubého domácího produktu země.

Zavedení kryptoměny jako oficiální státní měny v Salvadoru kontrastuje s protichůdnámi trendy v nejsilnějších ekonomikách světa.

Například Čína se minulý měsíc rozhodla omezit kryptoměnové transakce, což vedlo k propadu hodnoty bitcoinu i dalších kryptoměn. Finanční instituce ani platební společnosti v Číně nesmějí poskytovat žádné služby spojené s kryptoměnami. (sfr)