V Česku tekly eurodotace 10 let na falešné projekty. Podvodník si za peníze nakoupil nemovitosti, auta nebo modely vláčků. (Foto: Redakční koláž)

Eurodotace za 130 milionů korun tekly v Česku 10 let na falešné projekty. Muž si za většinu peněz získaných z dotací EU měl kupovat třeba nemovitosti, ale policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zabavili při razii i automobily, bagr nebo modely vláčků. 

NCOZ o tom informovala na webu.

Detektivové v kauze obvinili 3 lidi a stejný počet firem.

Podle vyšetřovatelů měl žadatel od roku 2011 dosud v 17 případech na smyšlené vědecké projekty postupně vyčerpat z rozpočtu Evropské unie a ze státního rozpočtu České republiky dotace ve výši téměř 130 milionů korun, kdy dalších 130 milionů korun se pokusil vylákat.

Na vytváření fiktivních podkladů se měly podílet i další 2 osoby.

K vylákání dotací měl obviněný muž založit řadu offshore společností, které ve skutečnosti sám ovládal. Pomocí nich měl vytvářet fiktivní nabídky a výběrová řízení.

Získané prostředky z dotací pak měl postupně převádět na účty offshore společností, ke kterým měl dispoziční právo.

Foto: Policie ČR

Většinu takto získaných peněz měl muž použít pro svoji soukromou spotřebu či na investice do dalšího movitého i nemovitého majetku.

V rámci úkonů trestního řízení byly na bankovních účtech, nemovitých a movitých věcech zajištěny hodnoty za více než 60 milionů korun. Mimo jiné policisté zabavili více než tisícovky modelů železničních vláčků (v mnohamilionové hodnotě), automobilů či bagru.

Soud poslal hlavního obviněného do vazby, ostatní jsou stíháni na svobodě. V případě soudu jim může hrozit až 10 let vězení.

Na uvedené věci spolupracovala NCOZ s Finančním analytickým úřadem, Generálním finančním ředitelstvím a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Vzhledem k tomu, že většina získaných prostředků pocházela ze zdrojů Evropské unie, převzala dozor nad prověřováním  evropská pověřená žalobkyně Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO).

Jedná se o první takto realizovaný případ v České republice ve spolupráci s EPPO. Díky nasazení nově ustanovené dozorující evropské pověřené žalobkyně bylo možné věc v krátké době realizovat.

Foto: Policie ČR

(pel)


„Evropské dotace“ příjemcům v České republice uhradili zejména daňoví poplatníci z těch členských států Evropské unie, jež jsou tzv. „čistými plátci“, tedy které z peněz získaných zdaněním svých občanů a svých firem odvádějí do rozpočtu EU více prostředků, než z kolik z tohoto rozpočtu čerpají pro svoji potřebu. 

„Čistými plátci“ jsou v EU tyto státy: Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.