Zájemci o stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany, firmy EdF, Westinghouse a KHNP, souhlasí se svou bezpečnostní prověrkou.

Zájemci o stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany, firmy EdF, Westinghouse a KHNP, souhlasí se svou bezpečnostní prověrkou. Všechny tři společnosti, které vláda ČR pozvala do tendru na „nové Dukovany“, potvrdily svoji účast v bezpečnostním posouzení. 

S nabídkou účasti v tendru na stavbu nového bloku Dukovan Babišova vláda neoslovila ruskou společnost Rosatom ani čínskou společnost CGN.

„EdF, Westinghouse a KHNP jsme předali předběžnou poptávkovou dokumentaci. Dáváme tím potencionálním uchazečům více času na přípravu nabídek,“ informoval člen představenstva a ředitel divize Nová energetika a distribuce skupiny ČEZ Tomáš Pleskač.

Všechny potřebné informace k bezpečnostní prověrce mají uchazeči dodat skupině ČEZ do konce letošního listopadu. Vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru.

Cílem bezpečnostního posouzení je podle vyjádření ČEZu zhodnotit všechny případné dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů.

Má jít především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how.

Záměr nepozvat do výběrového řízení čínskou firmu oznámilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR na konci letošního března.

Ruský Rosatom vláda z tendru vyřadila v polovině dubna v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Poslanecká sněmovna také rozhodla, že pro výstavbu nového jaderného bloku v ČR bude možno využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Mezi tyto státy však Rusko ani Čína nepatří.

Doposud nebylo potvrzeno, jak bude stavba nového bloku Dukovan financována. Podle dostupných informací by měl nové Dukovany zaplatit stát. S tím, že nebyla nalezena dohoda na podílu firmy ČEZ na financování nového bloku.

Jaderná elektrárna Dukovany, která je součástí skupiny ČEZ,  je první jadernou elektrárnou postavenou na českém území. V elektrárně jsou 4 výrobní bloky s tlakovodními rektory typu VVER 440. První reaktorový blok byl uveden do provozu v květnu 1985.

Od července 1987 jsou v provozu všechny čtyři výrobní bloky. V rámci zvyšování účinnosti a využití výkonových rezerv došlo ke zvýšení instalovaného výkonu z původních 4 x 440 MW na současných 4 x 510 MW.

„Staré“ Dukovany mají vyrábět elektřinu nejméně do roku 2037, s možností dalšího prodloužení provozu až do roku 2047.

Dukovanská elektrárna pokrývá přes 20 % celkové spotřeby elektřiny v ČR.

Většinovým vlastníkem ČEZ je stát s podílem téměř 70 procent. (sfr)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Vláda zadotuje výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Půjčí ČEZ 175 miliard