Ministerstvo pro místní rozvoj zadotuje obnovu hřbitovů poničených tornádem na jižní Moravě. (foto – redakční koláž)

Ministerstvo pro místní rozvoj zadotuje obnovu hřbitovů poničených tornádem na jižní Moravě. Vyplynulo to z jednání ministryně Kláry Dostálové (za ANO) se zástupci Jihomoravského kraje a starosty obcí z zasažených tornádem.

Státní „tornádová“ dotace bude určená na obnovu hřbitovních zdí včetně vstupních bran, márnic, hřbitovních křížů či kaplí, ale i hřbitovních alejí. Finanční podpora se bude vztahovat i na poničené náhrobky ve vlastnictví občanů.

Na výsledky jednání šéfky ministerstva pro místní rozvoj s krajem a obcemi upozornil server novinky.cz.

Ze státního rozpočtu bude financována oprava zhruba tisíce náhrobků, které koncem června na Břeclavsku a Hodonínsku poškodilo tornádo.

Výzvu pro podávání žádostí o dotace a podmínky podpory zveřejní ministerstvo 19. srpna, informovala Dostálová.

Finanční pomoc je určena obcím Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice. V Lužicích ani Hodoníně tornádo hřbitovy nepoškodilo.

Žádosti o proplacení nákladů z dotace budou podávat obce. Ministerstvo jim následně pošle peníze a starostové je přerozdělí mezi žadatele.

Počítat se budou škody vzniklé v souvislosti s tornádem od 24. června. Podpora se týká také náhrobků, které si již občané opravili za vlastní peníze.

V příslušném podpůrném státním programu je podle Dostálové zatím připraveno 420 milionů korun. Peníze by se mohly začít vyplácet v druhé polovině září. (sfr)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Škody za tornádo se zatím vyšplhaly na 15 miliard. Vláda schválila dotace pro obyvatele i podnikatele