Ceny nových bytů v Praze vzrostly na konci června 2021 meziročně v průměru o 9,4 procenta, ukázala analýza. (Ilustrační foto)

Ceny nových bytů v Praze na konci června 2021 meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Oproti 1. čtvrtletí byly zdražily o 5,6 procenta. Na byty se navíc tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky ihned po uvedení na trh. 

Ukázala to aktuální analýza firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

„Prodeje jsou na rekordní úrovni již 9 měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky ihned po uvedení na trh. Letos nás s největší pravděpodobností čeká prodejně nejúspěšnější rok,“ uvedl k situaci na trhu zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Volných nemovitostí v polovině tohoto roku bylo 3 350, což je o 850 méně než na konci prvního čtvrtletí roku 2021 a o neuvěřitelných 2 450 bytů méně než před rokem. Za jediný rok tak ceníky prořídly o více než 40 procenta.

Během 2. kvartálu letošního roku zájemci o nové bydlení koupili 2 650 bytů.

Podle společné analýzy developerských společností se jedná o 550 jednotek více než za předchozí čtvrtletí, které drželo rekordy v prodejích doposud a během kterého si své zájemce našlo 2 100 bytů.

Celkem se tak za první polovinu tohoto roku prodalo již 4 750 nových bytů. V porovnání s loňskem je to téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, následovaly třípokojové byty.

„Do prodeje se dostal nadprůměrný počet nových bytů, i tak ale enormní zájem kupujících dokázal srazit nabídku na historické minimum. Aby se trh s novým bydlením dál nedeformoval, musí vzniknout rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Proto nadále voláme po rychlejším povolování nové výstavby,“ uvedl generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Podle statistiky se razantně zvedla průměrná cena bytů jednopokojových. Jejich jednotková cena dosáhla v průměru na 128 278 korun za metr čtvereční.

Hned za ně se naopak řadí cena velkých, pětipokojových, u kterých se průměrná cena držela na 123 823 za metr čtvereční.

U dispozic 2+kk to bylo 116 848 korun, u 3+kk pak 113 079 korun. Ceny čtyřpokojových bytů se vyšplhaly na 116 315 korun za metr čtvereční.

„V období očekávaného inflačního růstu se proměňují úspory českých domácností a investorů v nákupy nemovitostí. Tento trend sledujeme již více než 3 roky. V posledním roce, ovlivněném covidovou atmosférou, se však ještě zvýšil,“ řekl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

„Nedostatečná nabídka nových bytů není schopná uspokojovat poptávkový apetit, a proto růst cen nových bytů v Praze znovu akceleroval k 10 procentům. Je vysoce pravděpodobné, že podobný růst bude ještě několik měsíců pokračovat,“ dodal. (pel)