Výrobu vozidel v ČR dál ovlivňuje nedostatek čipů. (Ilustrační foto: Škoda Auto)

Produkce vozidel v Česku začala po slibném začátku roku 2021 ztrácet tempo. Důvodem je hlavně nedostatek čipů potřebných pro výrobu osobních automobilů i slabší poptávka na hlavních trzích EU. V 1. polovině roku 2021 sice bylo vyrobeno meziročně o 31,7 procenta vozidel více, avšak ve srovnání s předkrizovým rokem 2019 stále o 11,2 procenta méně. 

Informovalo o tom Sdružení automobilového průmyslu (SDA).

„Automobilový průmysl je nadále pod enormním tlakem. Celosvětový nedostatek čipů, ale i rostoucí ceny vstupních surovin a materiálů, nedostatek pracovní síly v ČR i nadále nejistá situace ohledně vývoje pandemie výrazně ovlivňují výkonnost odvětví,“ uvedl Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Zmínil dále, že poptávka po nových vozidlech je nadále výrazně pod úrovní předkrizového roku 2019. V zemích EU, tedy na hlavních exportních trzích Česka, je tento pokles více než pětinový.

„Problémy s nedostatkem čipů budou produkci výrazněji ovlivňovat také ve druhé polovině roku. Nebýt tohoto problému, produkce by mohla být zhruba o dalších 5 procent vyšší a zcela jistě by se minimálně přiblížila předkrizovým dobám. Odhadujeme, že v letošním roce vyrobí tuzemské automobilky celkově zhruba 1,3 milionu vozidel, “ dodal Petzl.

Od začátku roku bylo vyrobeno celkem 663 015 osobních vozů, tj. meziročně o 31,7 procenta více. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 byla produkce nižší o téměř 84 tisíc vozidel (11,2 procenta).

Na zahraniční trhy mířilo více než 92 procent vyrobených automobilů. Po nárůstu výroby v březnu a v dubnu se měsíční produkce v červnu opět přiblížila zpět hranici 100 tisíc vyrobených kusů. Ve srovnání s loňským červnem dokonce ztratila 0,8 procenta.

Nejvíce vyprodukovala Škoda Auto, a to 420 838 automobilů, což představuje meziroční nárůst o 24,7 procenta.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se dařilo nošovickému závodu společnosti Hyundai. V 1. pololetí tu bylo vyrobeno 142 400 automobilů, což je nárůst o 47,7.

Také kolínská Toyota vyrobila výrazně více vozidel než v loňském roce – v 1. pololetí celkově 99 777 automobilů (nárůst 43,3 procenta).

Z celkového počtu všech vyrobených osobních vozů bylo 9,6 procenta elektrický

Výroba autobusů v 1. pololetí stoupla o 4,3 procenta na 2 327 kusů.

Společnost TATRA Trucks, která je mezi členy Sdružení automobilového průmyslu jediným výrobcem nákladních vozidel, vyrobila v první polovině tohoto roku 538 vozidel, tedy o 90 ks méně než ve stejném období loňského roku.

Výrobce JAWA Moto vyrobil v prvním pololetí 558 motocyklů, tj. o 309 ks více než v minulém roce (nárůst 124,1 procenta). (pel)