Stát chce zrychlit vyvlastňování, aby lidé nemohli blokovat výstavbu infrastruktury. (Ilustrační foto)

Stát chce zrychlit vyvlastňování, aby lidé nemohli blokovat výstavbu infrastruktury v Česku. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navrhuje do nového zákona o vyvlastnění zahrnout speciální úpravu vyvlastnění ze zákona z roku 2009 o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury.

Hlavním cílem je podle resortu zrychlení procesu vyvlastnění. Konkrétně má jít o zkrácení délky vyvlastňovacího řízení, snížení počtu a délky soudních řízení a urychlení zahajování staveb, které jsou na vyvlastňovacích procesech závislé.

Kromě toho hodlá MMR zajistit, aby nebylo možné prosadit jednostranné zájmy vyvlastnitelů, kteří reprezentují zájem společnosti, na úkor vlastníků.

Současně ale má být vlastníkům zakázáno, aby realizaci stavby, se kterou nesouhlasí, zmařili, neúměrně ji protahovali nebo bránili stavbám, které mají celospolečenský význam.

Cílem je podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) zvýšení právní jistoty v otázkách náhrady za vyvlastnění a zvýšení motivace k uzavírání dohod o získání práv.

Poslanci tento týden schválili novelu stavebního zákona, když přehlasovali senátní veto. Zákon už podepsal i prezident Miloš Zeman. Platit začne v polovině roku 2023, některé změny však vejdou v platnost již od 1. ledna příštího roku.

Sněmovna zákon schválila proti původnímu vládnímu návrhu tak, že veškeré stavební úřady přejdou pod stát. Spadat budou pod Nejvyšší stavební úřad se sídlem v Ostravě. Dále vznikne specializovaný a odvolací stavební úřad a krajské stavební úřady. Krajské stavební úřady pak budou mít jednotlivá územní pracoviště a budou rozhodovat v první instanci.

Stavebníci se budou odvolávat právě k odvolacímu stavebnímu úřadu, který bude rozhodovat také o povolování třeba dálnic nebo letišť.

Část opozice ovšem s tímto principem nesouhlasí a argumentuje, že to ochromí stavební řízení.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN už avizovaly, že pokud se po podzimních volbách dostanou k moci, nyní prosazený návrh změní.

S navrhovanou podobou stavebního zákona nesouhlasí ani Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR).

Svaz obcí a měst (SMO ČR) pak zákon označil za návrat do středověku a varoval, že nový stavební zákon je nastěhuje lidi do sklepů.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které zákon předložilo, se brání, že nový zákon zrychlí a zjednoduší stavební řízení. (pel)

Stavební zákon ještě zhorší situaci, kritizuje Praha. Velká města prý půjdou ke dnu

Stavební zákon prošel sněmovnou. Nastěhuje lidi do sklepů, varoval svaz obcí