Paříž omezí rychlost ve městě na 30 kilometrů v hodině. (Ilustrační foto)

Paříž chce sabotovat osobní dopravu. V hlavním městě Francie omezí rychlost na 30 kilometrů v hodině. Opatření, které má dát více prostoru chodcům a cyklistům a přinést méně hluku, má v plánu otestovat i 7 měst v Německu. 

Upozornil na to server iDnes.cz.

Podle pařížského místostarosty Davida Belliarda je cílem omezit prostor pro auta ve městě.

Nižší rychlost podle něj zároveň pomůže k tomu, aby auta méně zrychlovala a zpomalovala, a doprava tak byla plynulejší.

Jak server podotkl, v praxi však jde jen o to, zkomplikovat řidičům aut co nejvíce život, aby raději jezdili veřejnou dopravou.

Paříž patří mezi nejhustěji zalidněné metropole na starém kontinentu a dopravu tam několik let komplikuje i rychlostní limit 30 km/h na některých silnicích.

Vedení francouzské metropole se však rozhodlo, že od konce letošního srpna omezí rychlost na 30 km/h na většině městských silnic a bulvárů.

Třicítka nebude platit na největších dopravních tepnách jako Champs-Elysées, části hlavních tahů na nábřeží Seiny a některých úseků v Boulogneském lesíku a městském okruhu.

Vedle propagace veřejné dopravy a zlepšení životního prostředí chce Paříž docílit zvýšení bezpečnosti, snížení hluku nebo snížení počtu smrtelných nehod o více než 40 procent.

A tím plán, jak vyhnat auta z města, nekončí. Starostka Paříže Anne Hidalgová hodlá po znovuzvolení v roce 2022 v Paříži zrušit asi 70 tisíc parkovacích míst na povrchu.

Opatření má v plánu otestovat i 7 měst v Německu. (pel)