Evropská komise chce od roku 2035 zakázat spalovací motory. To by znamenalo konec prodeje benzinových a naftových aut. (Ilustrační foto)

Evropská komise hodlá od roku 2035 zakázat spalovací motory. To by znamenalo konec benzinových a naftových aut. Brusel navrhl opatření, která mají pomoci dosáhnout nastaveného klimatického cíle, a to snížení emisí o 55 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990.

„Stanovíme časový rámec, do kterého musí být všechna auta bez emisí,“ uvedla Ursula von der Leyenová.3

Od roku 2035 chce Komise automobilkám zakázat, aby jejich nové výrobky produkovaly emise oxidu uhličitého. V praxi by to znamenalo, že by lidé neměli možnost koupit si nové auto na benzinový či dieselový pohon.

V té souvislosti plánuje EU více podpořit prodej elektromobilů, pro které by měly členské země budovat podstatně více dobíjecích stanic.

Několik automobilek však už během posledních týdnu avizovalo, že v letech 2028 až 2035 přejde na bezemisní výrobu. Kromě toho chce Brusel rozšířit systém emisních povolenek a zavést tzv. uhlíková cla. Ta by měly platit podniky vyvážející do EU neekologicky vyráběné průmyslové produkty.

Nově by se mělo prostřednictvím povolenek také nově platit i za znečišťování ovzduší ze silniční či lodní dopravy a vytápění budov.