Automobilka Volvo se do roku 2030 chce zcela zbavit spalovacího motoru. Prodávat bude jen elektromobily. (Foto: Volvo) )

Švédská automobilka Volvo Cars dá sbohem spalovacím motorům. Automobilka patřící do čínského koncernu Geely hodlá od roku 2030 vyrábět pouze elektrická auta. Revoluci chystá i v prodávání, lidé totiž budou moci elektromobily koupit pouze online prostřednictvím internetu. 

„Jsem naprosto přesvědčen, že brzy nebudou žádní zákazníci, kteří by chtěli zůstat věrní benzinovým motorům. Rozhodli jsme se investovat do budoucnosti, do elektrického pohonu a prodeje online,“ vysvětlil generální ředitel Hakan Samuelsson.

Automobilka se chce zaměřit na to, aby se stala lídrem v rychle rostoucím segmentu elektrických vozů.

Volvo Cars patří stejně jako čínská automobilka Geely pod mateřskou společnost Zhejiang Geely Holding Group. Ta švédský podnik koupila v roce 2010 od amerického automobilového koncernu Ford Motor. Ford převzal Volvo Cars v roce 1999 od švédské skupiny Volvo, která se teď soustředí na výrobu nákladních aut.

Do vývoje elektrických vozů začalo Volvo Cars investovat za podpory čínského majitele v roce 2017. Přesto má na trhu zatím pouze jediný elektrický model, sportovně-užitkový vůz XC40 Recharge.

Tento týden pak automobilka představila svůj druhý elektromobil C40 Recharge. Menší SUV vychází z vozu XC40.

Na výrobce vozů tlačí řada vlád, které požadují přechod na ekologičtější varianty. Ve Velké Británii má být prodej benzínových a naftových aut zcela zakázán od roku 2030.

Přechod k elektrickým modelům už ohlásilo několik automobilek, třeba Jaguar Land Rover, General Motors nebo Volkswagen. (pel)

Británie zakáže od roku 2030 prodej naftových i benzinových aut. Do zelené revoluce investuje 355 miliard