4. 07. 2025

Výdaje na zbrojení loni rostly navzdory covidové krizi a poklesu téměř všech ekonomik světa

17. 6. 2021 10:35 | aktualizováno 17. 6. 2021 12:00 |

Výdaje na zbrojení loni rostly navzdory covidové krizi a poklesu téměř všech ekonomik světa. (Ilustrační foto)

Výdaje na zbrojení v roce 2020 rostly navzdory covidové ekonomické krizi a poklesu téměř všech ekonomik světa. Svět loni vydal na zbrojení 1,98 bilionu dolarů, což je o 2,6 procenta více než předchozí rok. A to i přesto, že ekonomika z globálního pohledu v důsledku koronavirové epidemie o 3,2 procenta poklesla. 

Upozornil na to týdeník Ekonom.

Celkově se vojenské výdaje coby podíl na HDP v globálním měřítku vyšplhaly na 2,4 procenta, ve srovnání s 2,2 procenty v roce 2019. Jedná se tak o největší meziroční nárůst od roku 2009.

K omezení výdajů na armádu přistoupily jen hospodářsky nejhůře postižené státy jako Saúdská Arábie a Brazílie.

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) uvedl, že pět nejvíce zbrojících států dohromady představuje 62 procent světových výdajů: USA, Čína, Indie, Rusko a Británie.

Například v USA stouply výdaje na obranu o 4,4 procenta na 778 miliard dolarů. Částka činila 39 procent celosvětových výdajů. Spojené státy, které každoročně utratí nejvíc peněz za zbrojení, chtějí navíc do obrany investovat ještě více. Bojí se totiž moderních zbraní Ruska a Číny, které nestíhají dohnat.

Armádní výdaje v Číně vzrostly už 26 let po sobě. Avšak jejich podíl na tamním HDP na rozdíl od jiných států klesl, protože čínské hospodářství i loni rostlo.

Rusko sice muselo z původních plánů slevit, ale i přes hluboký propad ekonomiky zbrojilo dál.

V Česku se tyto výdaje meziročně zvýšily o 8,7 procenta, podobně tomu bylo v Polsku, v Rumunsku dokonce o 21 procent. V čele evropského žebříčku je však Německo, kde armáda dostala navíc 3 miliardy dolarů.

Spojené státy se dlouhodobě domáhají povinnosti členských zemí NATO zvýšit obranné výdaje na úroveň 2 procenta HDP. USA totiž do obranného rozpočtu přispívají dvě třetiny celkových vojenských výdajů aliančních zemí.

Minulý rok meziročně výdaje na obranu NATO celkově vzrostly o 3,9 procenta, což je více než rok předtím. Se započítáním USA činil tento růst 2,7 procenta.

Evropské země NATO přitom za 2procentním závazkem zaostávají. Loni se jej podle aktuálních údajů podařilo splnit Řecku, Británii, Polsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Francii, Norsku a Slovensku.

Česko loni investovalo do obrany meziročně o 8,7 procenta více, což tvořilo 1,34 procenta HDP. Babišova vláda však stále počítá, že do roku 2024, kdy mají země nejpozději závazek splnit, dvouprocentní hranice dosáhne. (pel)

Spojené státy chtějí více zbrojit: Bojí se moderních zbraní Ruska a Číny

Státy NATO nasypaly loni do zbrojení 24 bilionů. Většina i tak zaostává za závazkem 2 % HDP

Benzín a nafta v České republice už zase zlevnily. Benzín o 13 haléřů, nafta o 10 haléřů

3. 7. 2025

Benzín a nafta v České republice už zase zlevnily. Benzín zlevnil o 13 haléřů a nafta o 10 haléřů na …

Evropský parlament bude hlasovat o svržení Leyenové a celé její Evropské komise

3. 7. 2025

Evropský parlament bude hlasovat o sesazení předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové a celé její Evropské komise. Čelit hlasování o …

Energetická skupina innogy koupila 32 plnicích stanic CNG od konkurenčního E.ONu

3. 7. 2025

Energetická skupina innogy koupila 32 plnicích stanic CNG od konkurenta E.ON. Transakce již byla vypořádána a od 1. července 2025 je provozovatelem stanic innogy Energo. …

Armáda ČR získá 24 obrněných vozidel na podvozku Titus. Podepsala smlouvu s Eldis

3. 7. 2025

Armáda ČR získá 24 obrněných vozidel na podvozku Titus. Podepsala k tomu smlouvu s firmou ELDIS. Vrchní ředitel sekce vyzbrojování …

ČEZ bude moci rychleji stavět distribuční vedení v lesích: Podepsal dohodu s Lesy ČR

3. 7. 2025

Společnost ČEZ Distribuce podepsala se státními Lesy ČR memorandum, které má urychlit výstavbu elektrických distribučních vedení ve státních lesích. Cílem …

Fiala se postavil proti novému klimatickému cíli na snižování emisí, který schválila EK

2. 7. 2025

Český premiér Petr Fiala se postavil proti novému klimatickému cíli na snižování emisí, který schválila Evropská komise. EK navrhla jako …

ÚOHS potrestal kartel šesti firem dodávajících státní železnici pokutou 150 milionů Kč

2. 7. 2025

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal kartel šesti tuzemských firem dodávajících státní organizaci Správa železnic pokutami, jejichž celková výše …

Česko se přidalo k 17 rebelům z EU proti emisním povolenkám na domácnosti ETS 2

2. 7. 2025

Česká republika zaslala Evropské komisi (EK) požadavky celkem 18 států EU na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a …

Česká republika měla v květnu druhou nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii

2. 7. 2025

Česká republika měla v květnu dle údajů Eurostatu druhou nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. V ČR dosáhla v květnu …

Státní rozpočet ČR skončil v 1. pololetí s nejnižším deficitem za posledních 6 let

1. 7. 2025

Státní rozpočet ČR skončil v 1. pololetí s nejnižším deficitem za posledních 6 let. Stát za prvních šest měsíců roku …

NKÚ: Peníze z „Modernizačního fondu“ na podporu OZE směřují výhradně na FVE

30. 6. 2025

Prostředky „Modernizačního fondu“ na podporu obnovitelných zdrojů energie směřují výhradně do investic na výstavbu fotovoltaických elektráren, zjistil Nejvyšší kobntrolní úřad …

Vládní instituce ČR hospodařily v 1. čtvrtletí se schodkem 73,6 mld. Kč, což je 3,7 % HDP

1. 7. 2025

Saldo hospodaření sektoru vládních institucí v ČR skončilo v prvním čtvrtletí roku 2025 v deficitu odpovídajícímu úrovni 3,7 % HDP. …

... další články