Část ekonomiky ČR se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukázala analýza ČSÚ. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Část ekonomiky České republiky se v 1. čtvrtletí 2021 začala zotavovat, přestože stále platila opatření omezující činnost části obchodu a služeb. Průmysl a na něj navázaný zahraniční obchod fungovaly bez omezení, což umožnilo jejich postupný návrat k předkrizové úrovni. Hrubý domácí produkt ve srovnání se závěrem roku 2020 mírně klesl.

Ukázala to analýza Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Hrubý domácí produkt (HDP) v 1. čtvrtletí meziročně klesl o 2,1 procenta. Zmírnění lze připsat i srovnání s loňským 1. čtvrtletím, které už zasáhla pandemie onemocnění covid-19. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt klesl o 0,3 procenta.

„K poklesu české ekonomiky stále přispíval výpadek spotřeby domácností, který souvisel s uzavřenými obchody a omezenými službami. V nejistém prostředí byly slabé také investice. První měsíce roku 2021 pak přinesly i krátkodobé ochlazení vývozu. Výsledkem bylo zhoršení bilance zahraničního obchodu ve srovnání s rekordním závěrem roku 2020,“ uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

V 1. čtvrtletí se zmírnil i meziroční propad hrubé přidané hodnoty. K poklesu stále nejvíce přispívalo uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství, ale hluboký propad dál sužoval i služby osobní péče a kulturní, zábavní a rekreační služby.

Na druhé straně hrubá přidaná hodnota ve zpracovatelském průmyslu meziročně vzrostla a dál se dařilo například informačním a komunikačním činnostem.

Obnovený růst v průmyslu z velké části podpořila exportně zaměřená odvětví – především výroba motorových vozidel, která během loňského března utrpěla velké ztráty kvůli pozastavení výroby.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se zbožím v 1. čtvrtletí meziročně vzrostl
o 26,5 miliard korun, z čehož obchod s motorovými vozidly k tomu přispěl z více než poloviny.

Zaměstnanost byla v 1. čtvrtletí meziročně nižší o 1,6 procenta. Nejvíce k tomu přispělo opět uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství.

Obecná míra nezaměstnanosti dosáhla letos v dubnu 3,4 procenta, což je nejvíce za poslední 4 roky.

„Nezaměstnanost žen vzrostla meziročně dvakrát více než u mužů. Větší ztráty pracovních míst v oblastech souvisejících s cestovním ruchem a volnočasovými aktivitami a snížení nabídky flexibilních pracovních úvazků také oslabily pozici mladých na pracovním trhu,“ dodal Rojíček. (pel)