Europoslanci schválili zavedení covid pasů, které mají od července 2021 usnadnit lidem cestování v rámci EU. (Ilustrační foto)

Evropský parlament dal definitivně zelenou tzv. covid pasům, které mají lidem ulehčit cestování. Zavedení potvrzení o negativním testu na covid-19, o nákaze prodělané v posledních 90 dnech nebo o očkování podpořila většina europoslanců. Spuštění systému musí nyní schválit členské země, což může být třeba v Česku problém. Poslanci totiž zákon odmítli projednat v legislativní nouzi.

Pro zavedení covid pasů zvedlo ruku 546 europoslanců, 93 bylo proti.

K usnadnění cest přes hranice budou lidé moci začít využívat covidpas zřejmě od začátku letních prázdnin, tedy od 1. července.

Schválená pravidla obyvatelům EU zaručují, že jejich země jim na požádání bezplatně vydá digitální či papírové osvědčení, díky němuž budou moci až na výjimky bez dalších podmínek cestovat do jiných unijních států.

O potvrzení mohou žádat lidé očkovaní, s negativním testem na covid-19, nebo ti, kteří prodělali nákazu v posledních 90 dnech.

Státy však budou moci ve výjimečných a odůvodněných případech vyžadovat po majitelích pasů dodatečné podmínky, jako jsou například karantény.

Země navíc nemají povinnost poskytovat lidem pro účely certifikátu bezplatné testy, o které usilovali poslanci, aby předešli diskriminaci neočkovaných.

Zavedení systému bude nyní na členských zemích, což může být třeba v Česku problém.

Sněmovna měla o covid certifikátech jednat dnes odpoledne.

Mezi poslanci totiž už předtím panovaly rozpory. Opozice argumentovala mimo jiné tím, že je nadbytečný.

Zatímco jedni tvrdí, že zakotvení do české legislativy není potřeba, protože pasy upraví přímo účinné evropské nařízení, ministerstvo zdravotnictví naopak argumentuje, že k vydávání certifikátů potřebuje zákonné zmocnění.

Některým poslancům však navíc vadí, že chce ministerstvo nakládat s osobními údaji lidí včetně mobilního čísla a e-mailové adresy.

Proti zákonu lidé celý den demonstrovali před parlamentem. (pel)

Zákon o covid pasech má sice nedostatky, ale schválit lze, potvrdil úřad