Návrh zákona zavádějící tzv. covid pasy pro cestování v EU má podle ÚOOÚ sice některé procedurální nedostatky, ale není v rozporu s právem EU ani ústavním pořádkem ČR.

Chystaný zákon o tzv. covid pasech, které mají umožnit lidem cestovat v rámci Evropské unie (EU), má sice nedostatky, ale schválit lze. Potvrdil to Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), podle kterého zákon sice obsahuje procedurální nedostatky, ale není v rozporu s právem EU ani ústavním pořádkem ČR.

Úřad o tom informoval na webu.

Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví vláda schválila na konci května a předložila ho sněmovně, která se návrhem bude zabývat už zítra.

Předmětem zákona je stanovit právní rámec pro vydávání certifikátů, které by prokázaly, že je člověk očkován proti covidu-19, má platný test nebo nemoc prodělal. Kvůli tomu podle ÚOOÚ novela přizpůsobuje veřejnoprávní registry k snazší identifikaci žadatelů.

Úřad vládě vytkl, že nedostatečně posoudila vliv zákona na ochranu osobních údajů a neprojednala návrh právě s ÚOOÚ.

Ve svém stanovisku tvrdí, že pouhé legislativní ukotvení rozsahu zpracování osobních údajů nestačí, zákon by měl stanovit i záruky ochrany těchto údajů. Prostředky k zajištění ochrany jsou podle úřadu „odbyty” málo srozumitelným výčtem.

„Tyto procedurální vady však nebrání tomu, aby byl návrh novely schválen jedním čtením. Nebylo by vhodné, aby vláda takto postupovala standardně, zvláště, když již řadu týdnů není nouzový stav, ale vzhledem k provázanosti s unijní úpravou je to akceptovatelné. Závěr zní, že zákon o covid pasech není v rozporu s právem EU ani ústavním pořádkem ČR,“ je uvedeno v materiálu.

Některým poslancům vadilo, že v návrhu chce ministerstvo nakládat s osobními údaji včetně mobilního čísla a e-mailové adresy, a žádali právě kvůli tomu vyjádření ÚOOÚ.

Telefonní číslo a e-mailovou adresu podle dřívějšího vyjádření zástupce ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Milana Blahy lidé potřebují jako alternativní možnost pro stažení certifikátu z webu.

Další je elektronická nebo bankovní identita či občanský průkaz s čipem, které ale zatím část lidí nepoužívá.

Europarlament by měl zavedení pasů definitivně schválit na plenární schůzi v první polovině června, souhlas členských zemí může přijít vzápětí.

K usnadnění cest přes hranice budou lidé moci začít využívat covidpas zřejmě od začátku letních prázdnin, tedy od 1. července.

Europoslanci požadovali, aby v rámci osvědčení byly lidem k dispozici bezplatné testy. Zatímco očkování je totiž v unijních zemích zdarma, testy před cestami do zahraničí se většinou platí.

Některé unijní státy však nechtěly na tuto podmínku bez výhrady přistoupit. Dohodnutý kompromis nakonec počítá s „dostupnými testy“, v jejichž úhradě pomohou státům unijní fondy.

Evropská komise vyčlení na testování 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun) s tím, že v případě potřeby bude mít v rezervě i další finance.

Některé země EU chtěly s certifikátem spojit dodatečné restrikce. Schválená dohoda sice umožňuje státům svá omezení zavést, ovšem pouze ve výjimečných případech, jako je opětovné rychlé šíření viru.

Unijní státy budou muset v rámci pasů uznávat vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Mohou  však také akceptovat i v rámci EU dosud neschválené vakcíny jako je ruský Sputnik V.

Některé státy ovšem již dříve dávaly najevo, že ji budou akceptovat až po souhlasu EMA. (pel)