Skupina České dráhy hospodařila v roce 2020 se ztrátou 4,1 miliardy korun. (Ilustrační foto)

Státní dotované České dráhy skončily v roce 2020 kvůli pandemii koronaviru ve ztrátě 4,1 miliardy korun. Dopravce přišel loni zhruba o třetinu cestujících. Vedení proto hledá cesty, jak snížit všechny náklady. Ve hře je i hromadné propouštění zaměstnanců. 

ČD o tom informovaly na webu.

„Největší problém jsme měli v osobní dopravě. Loni na jaře využívala naše vlaky dokonce jen desetina zákazníků oproti normálu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Kvůli opatřením proti šíření covid-19 meziročně klesl počet cestujících o třetinu na necelých 118 milionů.

Podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) skončila skupina České dráhy loňské hospodaření s konsolidovanou ztrátou 4,1 miliardy korun.

„My jsme nicméně celou dobu pro občany zajišťovali základní dopravní obslužnost a náklady s tím spojené nebyly plně kryty tržbami. To je hlavní důvod, proč osobní doprava skončila ve ztrátě téměř 4 miliardy korun,“ doplnil Bednárik.

ČD utratily 166 milionů za dezinfekční prostředky, ochranné pomůcky a intenzivní úklid vlaků. Tyto mimořádné náklady byly státem kompenzovány do výše 32 milionů korun, zbytek se negativně propsal do hospodářského výsledku.

Podnik se od začátku pandemie snaží aktivně snižovat náklady a využívá také program Antivirus. Na sanaci loňského propadu tržeb z jízdného to ale zdaleka nestačilo.

Vedení společnosti proto pokračuje v realizaci úsporných opatření a nezbytných strukturálních změn v letošním roce. Firma systematicky posiluje likviditu a pokračuje v investicích do svého hlavního byznysu, tedy do obnovy vozidel a opravárenské základny. (pel)