Babišova vláda dovolí v Česku otevřít obchody a některé služby od 3. května.

Babišova vláda dovolí v Česku otevřít obchody a některé služby od 3. května. Podmínkou bude pokračování příznivé epidemické situace a dodržování přísných hygienických pravidel. Od pondělí 26. dubna se plně otevřou mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji; děti zde nebudou potřebovat roušky ani testy.

Vláda ČR pro postupné rozvolňování připravil šest balíčků. Rozhodující pro jejich aplikaci bude počet nakažených.

Plné otevření školek platí jen pro uvedené tři kraje, jelikož mají nejnižší počet nakažených koronavirem.

V pondělí bude vláda rovněž rozhodovat o tom, zda se v těchto krajích otevřou druhé stupně základních škol rotačně od 3. května.

Rozvolňování školství bude stejně jako v dalších oborech postupovat regionálně a řídit se podmínkou maximálně 100 nově nakažených lidí s covidem na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Postupně by se pak mohly školky i druhý stupeň základních škol otevírat i v dalších regionech.

Od pondělí 26. dubna se také obnoví praktická výuka ve středních školách a posledních ročnících vysokých škol. Povinné je testování na covid.

Od 3. května by vedle obchodů a trhů mohly začít fungovat vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí. Vláda jejich provoz umožní bez ohledu na počet nakažených.

Podmínkou však bude prokázat se u vstupu antigenním nebo PCR testem. Výjimku budou mít očkovaní nebo ti, kteří v posledních 90 dnech covid prodělali.

V krajích, ve kterých nebude počet nově nakažených vyšší než 100 lidí na 100 tisíc obyvatel, by se od 3. května mohla otevřít také muzea, galerie a památky. Nebudou se ale moci konat skupinové prohlídky.

Vláda bude vždy v pondělí upřesňovat konkrétní pravidla pro rozvolňování na příští týden, což podle ministra zdravotnictví Arenbergera neznamená, že se každý týden bude nutně uvolňovat.

Ze šesti balíčků rozvolnění začal první platit již minulý týden, kdy mohly znovu začít fungovat obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, služby jako zámečnictví či čistírny.

Druhý balíček se týká právě rozvolnění 3. května.

Ve třetí fázi by se mohly otevřít další služby, na svatbách a pohřbech by mohlo být 30 účastníků.

Ve čtvrtém balíčku by mohly začít fungovat zahrádky restaurací, hotely a penziony na 25 procent kapacity. Za přísných podmínek by lidé znovu mohli i do vnitřních sportovišť. Diváci by se na sportovní utkání mohli vrátit v době, kdy bude za týden méně než 75 případů covidu na 100 tisíc obyvatel. (sfr)