Do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014 byli podle zjištění BIS údajně zapojeni 2 ruští agenti, kteří se měli podílet na otravě bývalého dvojitého agenta Skripala. (Foto: Redakční koláž)

Muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku vyhodili v roce 2014 do povětří údajně ruští agenti služby GRU, kteří se prý podíleli i na otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Odhalila to Bezpečnostní informační služba (BIS). Česko vyhostilo 18 ruských diplomatů. Moskva už slíbila odvetu a z kauzy obvinila vliv Spojených států. Prezident Miloš Zeman, který je kritizován za bratříčkování s Kremlem, se k celé situaci hodlá vyjádřit až za týden. 

Na tiskové konferenci o tom informovali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Ten nechal vyhostit 18 diplomatů, kteří byli identifikováni jako příslušníci ruských tajných služeb GRU a SVR. Na opuštění ČR dostali 48 hodin.

Babiš uvedl, že o zjištění českých tajných služeb informoval i prezidenta Miloše Zemana, který s postupem souhlasí. Vyjádření k celé kauze podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka poskytne hlava státu za týden.

Českou republiku podpořila již řada zemí, mimo jiné Slovensko, Polsko, Velká Británie. Případ už ČR řeší také na úrovni Evropské unie (EU) a Severoatlantické aliance (NATO).

Vláda má v plánu v pondělí zveřejnit dokument tajné služby o vyšetřování. Podle Hamáčka obsahuje dostatečné důkazy o tom, že ruská tajná služba GRU se v tom angažovala. Bylo prý mimo jiné také potvrzeno, že první vrbětický výbuch v říjnu 2014 byl nedopatřením, munice měla explodovat mimo Česko.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v reakci na události oznámil, že ruská společnost Rosatom bude během několika dní vyřazena z možnosti na účasti na tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovan. Po vyřazení Moskvy volala řada kritiků nejen z opozice, kteří upozorňovali na s tím spojená možná bezpečnostní rizika.

Otrávili prý i Skripala

Britská stanice BBC pak přišla se zjištěním, že klíčovým vodítkem při vyšetřování exploze muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 se měl stát e-mail odeslaný údajně Národní gardou Tádžikistánu zaslaný firmě Imex Group, která si sklad pronajímala.

Dva Rusové, kteří měli mít prsty ve výbuchu ve Vrběticích, jsou podle médií agenti vojenské tajné služby GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Podle BBC se pod krycími jmény Ruslan Boširov a Alexander Petrov 11. října 2014 vydali do Prahy, kde zůstali 2 dny.

Posléze se měli přesunout do Ostravy, kde se také ubytovali. Nocleh měli zamluvený až do 17. října, ale odjeli dřív – už 16. října po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Cestovali do Vídně, odkud odletěli zpět do Moskvy.

Podle fotografií i jmen z pasů mělo jít o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Česká policie i podle ministra vnitra Jana Hamáčka věděla o dvou mužích, kteří se o areál ve Vrběticích zajímali už od roku 2014. Až po roce 2018, kdy se někdo novičokem pokusil otrávit dvojitého britského agenta Sergeje Skripala v Salisbury ale vyšlo najevo, že jde o stejnou dvojici a že se o návštěvu areálu ve Vrběticích zajímali agenti GRU. Po dvojici nyní pátrá česká policie.

Rusko zapojení odmítá

Rusko proti rozhodnutí Česka vyhostit diplomaty přijme odvetná opatření. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí.

Ruská diplomacie za krokem české vlády vidí americký vliv a vnímá ho jako provokaci.

Kreml také krok ČR vnímá jako oficiální podpoření politiky Washingtonu. Stalo se tak jen pár dní poté, co americký prezident Joe Biden uvalil na Rusko další sankce.

Obvinění z podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 považuje Moskva za absurdní a nepodložená.

Po sobotním oznámení bylo podle informací ČT v noci v Praze zadrženo 7 lidí, kteří potřísnili zeď ruského velvyslanectví kečupem. Ta měla podle výtržníků symbolizovat krev a připomenout dvě oběti prvního výbuchu ve Vrběticích.

V neděli se před ruským velvyslanectvím sešly dvě skupiny lidí. První provolávala Rusku hanbu, ve druhé byli naopak příznivci Moskvy a odpůrci vypovězení jeho diplomatů z České republiky.

K výbuchům v muničních areálech ve Vrběticích došlo v říjnu a prosinci roku 2014.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group.

Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena. Sanace skončila loni v říjnu. Náklady jsou do stovek milionů korun. (pel)

Ukrajina dala Alianci nůž na krk: Buď nás přijmete do NATO, nebo získáme jaderné zbraně

Biden volal Putinovi kvůli setkání. Hamáček zahájil akci, aby se schůzka konala v Praze

Biden uvalil na Rusko další sankce za údajné kybernetické útoky. Moskva zuří a chystá odplatu