Biden za údajné vměšování Kremlu do amerických prezidentských voleb potrestá Rusko dalšími sankcemi a vyhostí 10 ruských diplomatů. Moskva zuří a hodlá se bránit. (Ilustrační foto)

Americký prezident Joe Biden uvalil na Rusko další sankce na desítky jednotlivců a firem. Spojené státy také vyhostí 10 ruských diplomatů. Oba kroky jsou odvetou za údajné hackerské útoky a vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb. Moskva zuří a chystá odplatu. 

Nové americké sankce dopadnou na 6 ruských společností, které se podle Washingtonu podílejí na kybernetických aktivitách Ruska, a 32 jedinců a subjektů, které USA viní z pokusů ovlivnit loňské prezidentské volby, mimo jiné skrze dezinformace.

USA jsou přesvědčeny, že ruští hackeři se nabourali softwaru americké společnosti SolarWinds, který používaly americké vládní instituce, mnohé korporace i domácnosti. Díky tomu se hackeři údajně mohli dostat do sítí ministerstev, federálních agentur či významných firem.

Zástupci USA minulý měsíc rovněž obvinili ruského prezidenta Vladimira Putina, že schválil operaci, jejímž cílem bylo pomoci bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení v loňských volbách.

Neexistují však jakékoliv důkazy o tom, že by se Rusko nebo kdokoliv jiný snažil nějakým způsobem zmanipulovat výsledky hlasování.

Biden učinil oznámení o sankcích a vyhoštění diplomatů jen den poté, co telefonoval se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem a nabídl mu v nejbližších měsících uspořádání bilaterálního summitu s cílem „projednat spektrum otázek, na které narážejí USA a Rusko“.

Na oznámení o vyhoštění ruských diplomatů reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

„Takové agresivní chování se samozřejmě dočká rozhodného odmítnutí. Reakce na sankce bude nevyhnutelná. Washington si musí uvědomit, že za zhoršení bilaterálních vztahů bude muset zaplatit. Odpovědnost za to, co se děje, je zcela na Spojených státech amerických,“ uvedla mluvčí.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov pohrozil, že Kreml odpoví na jakékoliv nové „nezákonné“ sankce ze strany Spojených států. Mimo jiné také varoval, že jakákoliv nová omezení sníží vyhlídky na uspořádání schůzky prezidentů obou zemí. (pel)

Biden volal Putinovi kvůli setkání. Hamáček zahájil akci, aby se schůzka konala v Praze