Babišova vláda schválila 2 varianty úpravy volebního zákona, které připravilo ministerstvo vnitra. (Ilustrační foto: ČSSD)

Babišova vláda schválila 2 varianty úpravy volebního zákona, které připravilo ministerstvo vnitra. Reagovala tak na rozhodnutí Ústavního soudu ČR, který část volebního zákona zrušil s tím, že je diskriminující v rozdělení na kraje a přepočet mandátů a znevýhodňoval menší strany a koalice. 

Informovalo o tom ministerstvo vnitra.

„Obě varianty splňují parametry nastavené Ústavním soudem a nabízejí spravedlivější rozdělení mandátů. Teď bude záležet, na jaké variantě bude v Parlamentu politická shoda,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministerstvo vnitra připravilo na základě zadání vlády dvě varianty změny zákona o volbách do parlamentu.

První varianta počítá se zachováním 14 volebních krajů jako dosud. Počty mandátů pro jednotlivé strany se ale počítají z celorepublikových čísel volebního výsledku kandidujících subjektů.

Teprve poté se mandáty získané konkrétní stranou rozpočítávají do krajů dle tzv. Hareovy kvóty. Celkový počet platných hlasů pro úspěšné subjekty se vydělí číslem 200, tím vznikne volební číslo, tedy počet platných hlasů potřebných k získání jednoho mandátu.

Kolikrát se toto volební číslo vejde do celorepublikového zisku hlasů konkrétní politické strany, hnutí nebo koalice, tolik získá tento subjekt mandátů.

Druhá varianta je širší a zasahuje i do organizačního a technického zajištění voleb, protože by se celá republika stala jedním volebním obvodem.

Volební formulí pro přepočet hlasů na mandáty by byla Hagenbach-Bischoffova kvóta, kdy se celkový počet hlasů úspěšných subjektů dělí číslem odpovídajícím počtu volených poslanců zvýšeným o hodnotu 1, tedy číslem 201.

Variantě jednoho volebního obvodu by bylo nutné přizpůsobit úkoly volebních orgánů, např. registračními úřady nemůže být 14 krajských úřadů, ale ministerstvo vnitra. Jinou podobu by také měly hlasovací lístky.

Návrhy řeší poměrnost volebního systému tak, aby každá strana získala množství mandátů odpovídající jejímu volebnímu výsledku.

V obou variantách vláda zachovává hranice 5 procent pro vstup do sněmovny. V případě koalic dochází k návratu k původním hranicím, tedy 7, 9 a 11 procent podle počtu dvou, tří nebo čtyř a více koaličních partnerů. (pel)

Premiér Babiš zuří: Rychetského soud mu sebral budoucí poslance

Revoluce ve volbách: Ústavní soud zrušil zvýhodnění velkých stran. Koalicím bude stačit 5 %