Lidovci jsou přesvědčeni, že premiér Andrej Babiš nemluví pravdu, když svádí vinu za pomalou vakcinaci na Evropskou unii. (Ilustrační foto)

Za chaos s vakcínami proti koronaviru je zodpovědný premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to lidovci, kteří si nechali udělat důkladnou analýzu postupu států v Evropské unii. Z té podle nich plyne, že Babiš nemluví pravdu, když vinu za pomalé očkování na Evropskou unii, protože vláda měla na přípravu očkovací strategie a na nákup například stříkaček a jehel šest měsíců. 

KDU-ČSL o tom informovala v tiskové zprávě.

„V otázkách vakcinace se Česká republika dobrovolně rozhodla táhnout za jeden provaz s Evropskou unií, která zajistila základní smlouvy a dala jasný návod, jak mají státy postupovat. Na rozdíl od ostatních členských států a doporučením Komise ale Česko nevytvořilo s kraji a městy infrastrukturu a plán očkování, kvůli čemuž dnes vzniká obrovský chaos,“  uvedl lidovecký místopředseda Tomáš Zdechovský.

Ten se svým týmem dohledal a prošel všechny dokumenty Rady a Komise týkající se vakcín.

„Premiér Andrej Babiš namísto spolupráce s odborníky zvolil opětovně klasický postup, kdy on vše řídí a rozhoduje, což ve výsledku vše komplikuje,“ připomněl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který s dalšími poslanci opakovaně na neexistenci očkovací strategie a infrastrukturu s dostatečným předstihem upozorňoval.

Lidovci současně zveřejnili časovou osu postupu strategie a vakcinace Evropské unie oproti počínání české vlády Andreje Babiše.

– V červnu 2020 Evropská komise (EK) předkládá Strategii EU pro očkovací látky a Česko se ke společné evropské iniciativě ohledně dodávek vakcín dobrovolně připravuje. EK tedy za nás vyjednává o dodávkách vakcín s výrobci. Přesto máme možnost sami vyjednávat o dalších dodávkách s ostatními výrobci.

– V srpnu 2020 pak EK uzavírá jménem členských států smlouvu o dodávce vakcín s firmou AstraZeneca a dál vyjednává s dalšími společnostmi.

– V polovině října EK vydává doporučení členským státům, které se týká přípravy na očkování. Česká republika tak nejméně od října oficiálně ví, že je nutné mít silnou očkovací a infrastrukturní strategii. Nikdo ale s kraji a městy nejedná.

– V listopadu EK uzavírá smlouvu o dodávce vakcín s další firmou – BioNTech-Pfizer až na 300 milionů dávek. Česko má nejprve zájem o 2 miliony dávek, pak zvyšuje objednávku na 4 miliony. O pár dní později se lídři zemí EU dohodli na urychlení přípravy vnitrostátních plánů očkování. Předseda Evropské rady Charles Michel zdůrazňuje nutnost přípravy komunikační kampaně o očkování ze strany členských států.

– 3. prosince 2020 má EK uzavřené smlouvy o dodávkách více než 2 miliard vakcín pro státy EU. Přestože Evropská komise doporučuje státům připravovat se na dodání vakcín již od října, premiér Babiš 14. prosince uvádí, že „na očkování připravujeme velice podrobný plán“.

– Ačkoli podle doporučení Evropské komise státy měly zajistit kapacitu očkovacích služeb včetně dostatečného zdravotnického vybavení během října a listopadu, ministr Blatný v polovině prosince uvádí že: „Česko nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru.“

– Těsně před Vánoci, 21. prosince 2020, Evropská komise avizuje schválení první covidové vakcíny a 26. 12. se rozjíždějí první dávky do všech zemí sedmadvacítky. Každá ze zemí sedmadvacítky dostává symbolických 9 750 kusů.

– Po svátcích, 5. ledna, ale Andrej Babiš tvrdí, že EU ve společném postupu zaspala, Evropská komise se brání, že distribuci nestíhají především výrobci a i kdyby ČR dostala více, stejně by to nestihla využít kvůli nedotáhnuté očkovací strategii.

– V Česku bylo k 7. lednu 2021 podle Ministerstva zdravotnictví doposud podáno 19 918 dávek vakcíny od Pfizeru. Oproti zbytku světa Česko v očkování zaostává.

– Už 11. ledna očkování proti koronaviru v Česku vázne. Je zde bezmála sto tisíc dávek vakcíny od firmy Pfizer. Jenže naočkováno bylo do neděle jen 40 tisíc lidí. Kde se nachází zbytek vakcín a proč dochází k prodlevám? Nevíme!

– A je tu 15. ledna – spouští se rezervační systém očkování v ČR. Hodinu po spuštění registrace už byly všechny vakcíny rozebrané.

Systém byl složitý, nefungoval dobře, lidé měli problémy s přihlášením, nemohli dokončit registraci, nechodily SMS zprávy s PIN kódy, trvalo to celé dlouho, na očkování přicházeli lidé podle rezervovaného termínu, ale nemocnice je v systému neměla. Problém byl i s registrací českých občanů polské národnosti, kteří mají jiný tvar rodného čísla. (pel)

Vakcinační fiasko: Česko je v očkování téměř nejhorší v celé EU

Česko bude znovu zachraňovat Čína: Amatérská EU zapomněla dodat k vakcínám jehly a stříkačky