Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila z moře poblíž Libye více než 250 migrantů, kteří ztroskotali na plavbě do Evropy. (foto: SOS MEDITERRANEE)

Migranti nadále vyplouvají z Afriky na riskantní dobrodružství, aby se na člunech přeplavili přes Středozemní moře do Evropy. Spoléhají přitom, že v případě ztroskotání jim pomohou záchranářské lodě, jako je například Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée. Ta nově zachránila z moře poblíž Libye více než 250 migrantů, kteří ztroskotali na plavbě do Evropy.

Ocean Vikind vzala na palubu 119 lidí včetně čtyř nemluvňat a následně pak ze dvou člunů vysvobodila 149 migrantů. Byli mezi nimi i ženy a děti.

Informovala o tom organizace SOS Méditerranée.

Ocean Viking vyplul na moře před 2 týdny, když předtím po dobu pěti měsíců lod zadržovaly italské úřady. Ty jí nedovolily vyplout s odkazem na údajné technické nedostatky.

Ve skupině migrantů, jež nově osádky lodi Ocean Viking vytáhla z moře, byli zejména běženci ze subsaharské Afriky, tedy ze zemí, jako je Guinea, Mali, Kamerun a Pobřeží slonoviny.

Polovinu zachráněných tvořili nezletilí, když nejmladšímu z nich byl jeden měsíc.

Při druhé záchranné akci loď na palubu množství dětí a nejméně jednu těhotnou ženu. Potvrdila to organizace SOS Méditerranée.Další uprchlíci již takové štěstí neměli. Libyjská pobřežní stráž totiž zadržela další člun s 80 migranty a všechny pasažéry eskortovala zpět do Libye.

Je možné, že všichni skončí v detenčních centrech, kde jim hrozí špatné zacházení.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) informoval, že v roce 2021 při plavbách do Evropy zatím zemřelo přes 50 lidí.

Úspěšně zatím do Evropy přes moře připlulo 1715 migrantů. Nejvíce z nich putovalo do Španělska. Do Itálie se takto dostalo 340 migrantů. (sfr)