Pražský magistrát hodlá zvednout nájemné ve svých bytech. (Ilustrační foto)

Praha zvýší nájemné v městských bytech, rozhodli radní. Magistrát si slibuje vybrat do rozpočtu navíc desítky milionů korun ročně oproti stávajícímu stavu. Peníze chce investovat do rekonstrukcí a nové bytové výstavby.

Radnice o tom informovala v tiskové zprávě.

„„Nově upravený nájem je zhruba poloviční oproti tržnímu, což je pro nájemníky stále velká výhoda. Je ale bohužel jasné, že kvůli koronavirové pandemii dojde ke stagnaci ekonomiky, kterou nejvíce pocítí nízkopříjmové domácnosti, které se snažíme ochránit, a proto se jich tato změna zatím týkat nebude,“ uvedl Adam Zábranský, radní pro oblast bydlení a transparentnosti.

Rozhodnutím pražských radní se sjednotí výše nájemného pro stávající nájemníky s nově uzavřenými smlouvami, a to 164 Kč/m² pro centrum Prahy a 132 Kč/m² pro zbytek Prahy, včetně systému slev pro nízkopříjmové domácnosti.

Vzhledem k aktuální pandemii covid-19 se úprava nájmu nebude týkat nejohroženějších skupin nájemníků, což jsou lidé se zdravotním postižením v bytech zvláštního určení, senioři a nájemníci s nízkými příjmy.

Nájmy budou upravovány při prodloužení nájemních smluv, které nastává jednou za dva roky.

„Obecně je důležité si uvědomit, že výše nájmů magistrátních bytů se více než 17 let nezměnila. V roce 2003 bylo nájemné v magistrátních bytech nastaveno ve výši 56-73 Kč/m², což je nyní neudržitelné,” podotkl Zábranský.

Podle radnice v tuto chvíli příjem z nájmů bytů není dostatečný na to, aby mohl financovat údržbu a rekonstrukce stávajícího bytového fondu, a už vůbec nestačí na financování plánované budoucí městské výstavby.

„Finance, které získáme z úpravy nájemného, použijeme právě na tyto účely. Zároveň získáme prostředky pro další nástroje na boj s bytovou nouzí, jako je městská nájemní agentura či sociální nadační fond,“ doplnil Zábranský.

Radnice si do rozpočtu slibuje vybrat navíc desítky milionů korun ročně oproti stávajícímu stavu. K lednu 2020 požadavky na rekonstrukce bytových domů dosahovaly částky 650 milionů korun.

Průměrné výše nájmů v Praze rostly v období mezi lety 2014 a 2020 průměrně meziročním tempem 7,4 procenta.

Zatímco v letech 2014 a 2018 dosahoval růst necelých 3 procent, respektive 4,2 procenta, v roce 2017 přesáhl 12,5 procenta. Na konci sledovaného období v 1. pololetí roku 2020 pak průměrná výše nájemního poklesla pololetně o 2,6 procenta. (pel)

Ceny nájmů v Praze rostly za posledních 6 let v průměru o 7,4 %, ukázala analýza