Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Evropská komise předložila europoslancům konečnou verzi auditu. (Ilustrační foto)

Český premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů a potvrzují to závěry bruselského auditu. Uvedl to europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle kterého to potvrdilo několik dalších členů europarlamentu. Těm to zase sdělili zástupci Evropské komise. Oficiální překlad konečné auditní zprávy by Česko mělo dostat v lednu 2021. 

„Andrej Babiš nás tři roky tahal za nos, kdy tvrdil, že není ve střetu zájmů. Audity však ukazují opak. My ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP proto žádáme Komisi, aby předložila jasný plán, jaké kroky bude nyní podnikat a jakým způsobem proběhne proces finanční nápravy,“ napsal Zdechovský na Twitteru.

Komise podle něj trvá na závěru, že český premiér je ve střetu zájmů. Argumenty českých úřadů s cílem přesvědčit Brusel opakovaně nezabraly.

„Pan premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmu. Může si už říkat co chce, ale je to konečné. Dokud bude premiérem, nebudou společnosti, které ovládá a jejíchž je konečným příjemcem benefitů dostávat jakékoliv nepřímé dotace. Asi je dobré připomenout, že Pravda a láska vždy zvítězí,“ pokračoval Zdechovský.

Ve video příspěvku pak zmínil, že je bez pochyb, že Babiš je konečný vlastník všech benefitů, které vyplývají z jeho společnosti Agrofert. Podle evropské legislativy tak musí přestat čerpat evropské dotace, vzdát se křesla premiéra nebo prodat své společnosti.

Komise podle Zdechovského zároveň uvedla, že neproplatí firmám kolem Agrofertu žádné dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů.

Členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu doporučili letos v květnu zastavení plateb holdingu Agrofert. České úřady by podle nich měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). V případě, že se střet zájmů potvrdí, měl by se předseda vlády vzdát křesla, nebo přestat přes firmy Agrofertu čerpat peníze z evropského rozpočtu.

Loni v listopadu poslala Evropská komise do Česka auditní zprávu zaměřenou na čerpání ze strukturálních fondů, podle které Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů.

Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, kdy koncern kvůli českému zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Podle kritiků ale premiér Agrofert nadále ovládá. Právní služba EK dospěla koncem listopadu 2019 k závěru, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu firmy a jako premiér má zároveň vliv na rozhodování o rozpočtu i dotacích.

Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding postupoval podle zákonů. (pel)


„Evropské dotace“ příjemcům v České republice uhradili zejména daňoví poplatníci z těch členských států Evropské unie, jež jsou tzv. „čistými plátci“, tedy které z peněz získaných zdaněním svých občanů a svých firem odvádějí do rozpočtu EU více prostředků, než z kolik z tohoto rozpočtu čerpají pro svoji potřebu. 

„Čistými plátci“ jsou v EU tyto státy: Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.

Europoslanci chtějí zastavit dotace Agrofertu. Úřady v ČR by měly premiérův střet zájmů řešit