Schodek státního rozpočtu v příštím roce přesáhne čtvrt bilionu korun, připustil Hamáček.

Schodek státního rozpočtu ČR přesáhne v roce 2021 částku 250 miliard korun. Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pro Českou televizi. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) sice připustila pro příští rok vysoký deficit státního rozpočtu, neuvedla ale konkrétnější číslo. Podle ní však bude schodek vyšší, než počítá Hamáček. 

„Můj odhad je, že to bude hodně přes 250 miliard. Sociální demokracie celou dobu říká, že je připravená mluvit i o příjmové stránce rozpočtu. Navrhujeme vlastní řešení, ať to je sektorová daň, ať to byla daňová progrese,“ uvedl Hamáček pro ČT.

Předseda ČSSD vidí jako důvod jeden z důvodů propad daňových příjmů, který mj. způsobí i plánované zrušení superhrubé mzdy.

Koalice se rovněž chystá přidat miliardy korun na důchody, růst platů učitelů nebo do zdravotnictví.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) bude schodek určitě větší, než 250 miliard uvedených Hamáčkem. Konkrétní číslo ale nezmínila.

Schillerová bude s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o státním rozpočtu ČR na příští rok jednat s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Vláda pak bude návrh schvalovat v říjnu. (pel)

Schodek státního rozpočtu ČR se v srpnu prohloubil o 25 miliard. Vyšplhal se na 230 miliard