Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) chce ode ledna 2021 prosadit zrušení zaručené mzdy. Komunisté jsou však proti a pohrozili vypovězením tolerance vlády. (Ilustrační foto)

Komunisté pohrozili vypovězením tolerance menšinové vlády Andreje Babiše. Vadí jim totiž plánované zrušení zaručené mzdy, které od ledna 2021 navrhuje ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Kromě KSČM s plánem nesouhlasí ani odbory a skeptická je také ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). 

Informovala o tom Česká televize.

Zaručená mzda je zákonný minimální plat, který si musí podle své profese či vzdělání vydělat každý zaměstnanec.

Je odstupňována podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do 8. stupňů. Lidé si tak vydělají 14 600 až 29 200 korun podle stupně zařazení.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové ale zbytečně zatěžuje podnikatele, proto navrhuje zaručenou mzdu od ledna 2021 zrušit.

Naopak minimální mzda, kterou v Česku pobírá zhruba 150 tisíc lidí, by podle Schillerové mohla od příštího roku růst. Minimální mzda letos činí 14 600 korun.

V případě, že by došlo ke zrušení zaručené mzdy, ta minimální by podle Schillerové mohla stoupnout až na 16 tisíc.

Komunisté, kteří tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD a její poslanci hlasují pro klíčové vládní návrhy, však s návrhem Schillerové nesouhlasí.

Podle předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslavy Vostré (KSČM) by šlo o problém, a pokud by ministryně tento krok opravdu prosadila, mohli by komunisté přestat vládu tolerovat.

Proti jsou i odbory, podle kterých by vláda umožnila, že zaměstnavatel může zaměstnance okrást.

Skeptická je k plánu Aleny Schillerové její vládní kolegyně Jana Maláčová (ČSSD), uvedla ČT. (pel)