Tesla Roadster Elona Muska se Zemí na pozadí.

Přinášíme přehled světových miliardářů aktuální na konci prvního zářijového týdne (stav ze dne 11. 9. 2020). V první desítce nejbohatších lidí světa je 8 Američanů, jeden Ind a jeden Evropan.


Zakladatel Amazonu Jeff Bezos zůstává i nadále v čele pořadí světových miliardářů v žebříčku dle agentury Bloomberg. Jeho majetek dosáhl hodnoty 187 miliard dolarů (4,39 bilionu Kč). Od začátku letošního roku zbohatl o 72,5 miliard dolarů (1,70 bilionu Kč).

Na druhém místě se s odstupem drží zakladatel Microsoftu Bill Gates s majetkem 122 miliard dolarů (2,87 bilionu Kč). Ten si od začátku roku polepšil o 9,09 miliardy dolarů.

Spoluzakladatel a šéf sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg je třetí s majetkem v celkové hodnotě 102 miliard dolarů (2,14 bilionu Kč).

Čtvrtý nejbohatší je Elon Musk, šéf výrobce elektromobilů Tesla. Jeho majetek činil 91,2 miliardy dolarů (2,15 bilionu Kč). Hodnota jeho majetku od začátku roku vzrostla o 63,7 miliardy dolarů.

Na pátém místě žebříčku světových miliardářů je indický podnikatel a ropný magnát Mukesh Ambani, vlastník společnosti Reliance Industries. Ambaniho majetek dosáhl 88,6 miliard dolarů (2,04 bilionu Kč).

Prvním a jediným Evropanem ve světové miliardářské TOP 10 je francouzský obchodní magnát Bernard Arnault, šéf koncernu LVMH, do kterého patří luxusní značky Louis Vuitton, Moët či Hennessy. Hodnota jeho majetku dosahuje 86,5 miliard dolarů (2,03 bilionu Kč). To ho řadí na celkové šesté místo na světě.

Na sedmém místě se v žebříčku drží „Věštec z Omahy“, investor Warren Buffett, s majetkem v hodnotě 82,4 miliardy dolarů (1,93 bilionu Kč). Buffet je šéfem a spoluvlastníkem holdingové společnosti Berkshire Hathaway.

Někdejší dlouholetý šéf Microsoftu Steve Ballmer je na osmém místě s majetkem v hodnotě 78 miliard dolarů (v přepočtu 1,83 bilionu korun).

Deváté a desáté místo zaujímají spoluzakladatelé Googlu Larry Page a Sergej Brin. Majetek Larryho Page dosáhl na konci prvního zářijového týdne hodnoty 73 miliardy dolarů (1,76 bilionu Kč). Brin se mohl těšit z majetku ve výši 70,7 miliard dolarů (1,66 bilionu Kč).

Nejbohatším Čechem je Petr Kellner, majoritní vlastník holdingové společnosti PPF Group. Kellnerův majetek nyní dosahuje celkové hodnoty 12,5 miliardy dolarů (294 miliard Kč). V žebříčku miliardářů agentury Bloomberg je Kellner aktuálně na 143. místě.

V první pětistovce světových miliardářů není žádný další zástupce Česka ani Slovenska.