Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ocenil, že Česko nahrazuje ruskou vojenskou techniku americkou. Podle něj tak bude lépe odpovídat požadavkům NATO. Pompeo to řekl po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Praze. Ten míní, že spolupráce mezi zeměmi v obraně funguje dobře. Některé diplomatické zdroje však uvedly, že v otázkách budování sítě 5G nebo dostavbě JE Dukovany se Pompeo s Babišem neshodl.

Zásadním tématem debaty kromě modernizace armády byly podle Babiše také obchodní vztahy nejen mezi Českem a USA, ale také mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Premiér litoval, že se nepodařilo dokončit obchodní dohodu mezi Evropou a USA. „Myslím, že je důležité, abychom se k tomu vrátili,“ řekl. Podle něj by mohly převzít iniciativu země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. „Evropa není jen Německo a Francie, ale i V4, další země, které jsou menší a mají dobré nápady,“ doplnil. Babiš zároveň zkritizoval to, že Čína v ČR neinvestovala dostatečným způsobem.

Místo 2 procent HDP jde na obranu 1,2 procenta 

Pompeo poděkoval Babišovi za slib dodržovat závěry ze summitu NATO ve Walesu. Členské země se tam v roce 2014 zavázaly, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Vloni činily výdaje ČR na obranu 1,2 procenta HDP, předloni 1,13 procenta.

Státníci hovořili také o bezpečnosti mobilních sítí páté generace (5G), u nichž se USA obávají možného zneužití čínskými dodavateli technologií. „Vaše osobní vedení pomohlo nastavit kurz pro více než 30 národů, aby se mohly stát zeměmi s čistými sítěmi 5G. Síly se obrací, o tom není pochyb, proti nedůvěryhodným sítím,“ řekl Pompeo a připomněl tak loňskou konferenci v Praze, které se zúčastnili experti ze 32 zemí EU, NATO a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Společně přijali dokument nazvaný Pražské návrhy, který uváděl nezávazné obecné principy, jež by měly rizika spojená se zaváděním sítí 5G omezit.

Druhý ročník konference se měl konat letos v květnu, odložen byl ale kvůli koronavirové epidemii na září. Babiš předal Pompeovi pozvání. Šéf americké diplomacie také připomněl, že on a Babiš v květnu podepsali společnou deklaraci, jež má vytvořit mechanismus hledání spolehlivých a důvěryhodných dodavatelů pro sítě 5G, ochránit je před narušením a manipulací a zajistit v nich ochranu soukromí a práv občanů.

Huawei ani Rosatom Česko z tendrů nevyškrtne

Právě Američané si od návštěvy Česka slibovali, že Praha slíbí, že při budování sítí 5G odstaví čínský Huawei a z tendru na dostavbu Dukovan vyřadí ruský Rosatom a čínský China General Nuclear Power. Slova českého premiéra však pro ně podle diplomatických zdrojů byla studenou sprchou.

Plány na dostavbu Dukovan označil Pompeo za velkou příležitost, jak zajistit větší energetickou bezpečnost. O zakázku za 160 miliard má zájem mimo jiné americký Westinghouse.

„Těšíme se na spolupráci při dostavbě Dukovan. Pokud by tam měli mít zásadnější vliv Rusové, tak to by podkopalo nezávislost ČR,“ varoval Pompeo s tím, že USA chtějí, aby se Česko „dobře rozhodlo“. Podobně Pompeo mluvil i o výstavbě sítí 5G: „Je to volba ČR. Jsem si jistý, že uděláte dobré rozhodnutí, co se týče autoritářství a demokracie.“

„Nemám pocit, že by tu Čína nebo Rusko měly zásadní vliv na politický život, svobodu nebo demokracii. Jsme svrchovaná země, nevnímám to jako zásadní hrozbu,“ reagoval na Pompeovo varování Babiš.

K dostavbě Dukovan premiér podotkl, že vláda sice vnímá zájem Washingtonu i strategickou spolupráci, ale že investorem je ČEZ, je třeba se řídit evropskými pravidly a že rozhodnutí bude na další vládě. A ohledně sítí 5G připomněl, že žádné rozhodnutí nepadlo a že názory na vliv Huawei se různí.

Pompeovi připomněl, že Trump pozval ruského prezidenta Vladimira Putina na summit G8 nebo že SRN s Ruskem má propojit plynovod Nordstream.

„Z tohoto hlediska byla návštěva zase pro Američany zklamáním. Pompeo doufal, že po podpisu květnové deklarace o bezpečnosti 5G sítí mezi Prahou a Washingtonem zakáže ČR Huawei a že dostane příslib pro Westinghouse. A to se nepodařilo,“ uvedl diplomatický zdroj s tím, že nakolik to ovlivní vzájemné vztahy, ukáže až čas.