Maďarsko nakoupí americké rakety, za obranný systém od zbrojovky Raytheon Technologies zaplatí zhruba miliardu dolarů (asi 22 miliard korun). Informovala o tom dnes maďarská tisková agentura MTI.

Maďarský ministr obrany Tibor Benkö a velvyslanec Spojených států David Cornstein v Budapešti podepsali příslušné memorandum.

„Naším cílem je vytvořit potenciál, který bude bránit maďarský lid a poslouží zájmům celé země,“ uvedl Benkö. „Hlavním úkolem obranného systému je odstrašovat, posílit bezpečnost a podporovat vojenský výcvik,“ dodal ministr.

Budapešť podle memoranda kontrakt na dodání obranného raketového systému uzavře do 30. září letošního roku. Cornstein uvedl, že z maďarské strany jde zatím o největší nákup amerických obranných technologií.

„Ceníme si silného závazku maďarské vlády k modernizaci maďarské armády skrze nákup světově nejvyspělejšího protivzdušného obranného systému středního doletu,“ sdělilo v prohlášení americké velvyslanectví.

Maďarsko už dříve přislíbilo, že zvýší výdaje na obranu. Podobně jako ostatní státy sdružené v NATO se zavázalo, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu.