Italská vláda vysílá karanténní loď pro migranty k ostrovu Lampedusa.

Italská vláda vyslala karanténní loď pro migranty k ostrovu Lampedusa, který je dlouhodobě v kritickém stavu poté, co na ostrov připluly tisíce běženců z Afriky. Karanténní loď bude mít kapacitu pro 700 migrantů. Ti musí po překročení italských hranic absolvovat povinnou dvoutýdenní izolaci kvůli koronavirové pandemii.

Sicilský ostrov Lampedusa leží jen zhruba sto kilometrů od Tuniska. V posledních týdnech je zaplaven tisícovkami migrantů, kteří přes Středozemní moře připlouvají z Afriky a nejvíce právě z „nedalekého“ Tuniska. Ubytovací migrační středisko na Lampeduse má přitom kapacitu jen pro 95 lidí.

Do Itálie letos přes Středozemní moře proniklo více než 12 tisíc migrantů. To je o dvě třetiny více než ve stejném období loňského roku.

Více než 5 tisícovek jich do Itálie vyplulo z Tuniska, přičemž zhruba 4 příchozích jsou tuniští občané.

Itálie považuje Tunisko za bezpečnou zemi. Šance běženců z Tuniska na získání azylu v Itálii jsou proto minimální. Italské úřady musí neúspěšné žadatele o azyl vracet do jejich vlasti.

Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio vyzval Tunisko, aby lépe kontrolovalo zejména oblast kolem tuniského přístavu Sfax, odkud lodě s migranty nejčastěji vyplouvají.

S tím, že se Itálie snaží přimět tuniské úřady, aby se více věnovaly zabavování a ničení lodí, jež nelegálně pašují běžence z Tuniska do Itálie.

„Tato malá plavidla nelze lokalizovat pomocí radarů,“ upřesnil italský ministr zahraničí Luigi Di Maio.

Zdůraznil, že Itálie se musí více než na omezení připlouvajících migrantů soustředit na to, jak omezit počet těch, kteří odplouvají z Tuniska. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Migranti z Afriky zabrali italský ostrov Lampedusa. Za poslední 3 dny jich dorazilo tisíc