Ministerstvo financí bude pro letošní rok potřebovat na financování státního dluhu 730,6 miliardy korun.

Ministerstvo financí bude pro letošní rok potřebovat na financování státního dluhu 730,6 miliardy korun. To je o 459,5 miliardy korun více, než resort původně plánoval v prosinci. Příčinou prudkého nárůstu dluhu je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 500 miliard korun dopadům koronavirové epidemie.

Ministerstvo financí tento údaj zveřejnilo v rámci aktualizace Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky na rok 2020 pro druhé pololetí.

„K dnešnímu dni bylo úspěšně pokryto již více jak 77 procent korunové potřeby financování v letošním roce, čímž si ministerstvo financí vytvořilo dostatečný prostor pro její hladké pokrytí další emisní činností v průběhu druhého pololetí,“ konstatovalo Ministerstvo financí ČR.

Státní dluh by měl na konci letošního roku stoupnout na zhruba 2,12 bilionu korun. Dosáhne tak podílu 38,7 procenta HDP.

Resort ministryně Schillerové v rámci materiálu zdůraznil, že navzdory očekávanému výraznému meziročnímu nárůstu státního dluhu se jeho relativní hodnota vyjádřená jako podíl na HDP bude pohybovat stále pod úrovní 41,1 procenta HDP z roku 2013.

Ministerstvo financí letos prodalo korunové státní dluhopisy za 533 miliard korun. Zároveň získalo 16,4 miliardy korun převodem peněz z přebytku důchodového systému za loňský rok.

Další potřeba financovat státní dluh ve druhém pololetí letošního roku bude záviset na skutečném výsledku hospodaření státního rozpočtu. Zbývá získat podle současného plánu 140,7 miliardy korun.

Zároveň však ministerstvo musí ve druhém pololetí splatit 15letý dluhopis za 65,6 miliardy korun a šestiletý dluhopis za 24,9 miliardy korun.

Resort v této souvislosti zmínil možnost využití úvěru od Evropské investiční banky a Rozvojové banky Rady Evropy do výše až jedné miliardy eur.

Podle zveřejněné Strategie dosáhne hrubá emise korunových střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na domácím trhu letos minimálně 480 miliard korun. Původní prosincový plán počítal se 120 miliardami korun. (sfr)