V boji o schválení rekordního schodku úkolují komunisté vládu, jak se připravit na návrat pandemie.

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil v pátek schválit Sněmovně změnu státního rozpočtu pro letošní rok s navýšeným schodkem 500 miliard korun.  Z pozměňovacích návrhů uspěl pouze návrh premiéra Andreje Babiše. Komunisté, kteří drží vládu pod krkem slibem podpořit půlbilionový schodek, si prosadili finance na výuku online pro všechny.

Při “porcování medvěda”, kdy poslanci podávají pozměňovací návrhy na přesuny peněz uvnitř státního rozpočtu, uspěl v pátek pouze návrh Andreje Babiše (ANO). Ten mění rozdělení dodatečných peněz a například snižuje vládou navržený objem rozpočtové rezervy na 36 miliard korun.

Neuspěl ale třeba návrh poslankyně STAN Věry Kovářové, která chtěla mimo jiné přidat 5,4 miliard krajům jako kompenzaci výpadku daňových příjmů. K tomu ministerstvo financí napsalo zamítavé stanovisko s tím, že “Nelze kompenzovat všechno všem”.

Za toto faux pas se později omluvila ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a větu označila za hloupou a dílo úřednického šimla.

Kraje podle ní dostanou víc peněz, než o které přišly při vyplácení kompenzačního bonusu OSVČ a malým firmám z vybraných daní, jež si rozděluje stát, obce a kraje.  

Na své si během jednání Sněmovny přišli naopak komunisté, kteří vládě naservírovali několik požadavků. Uspěli třeba s načasováním své předchozí podmínky, aby vláda zpracovala koncepci konsolidace veřejných financí pro období 2021 až 2027.

Podle jejich požadavku to má zvládnout do 30. září. “Je to termín poměrně šibeniční, ale je to věc, kterou nemohu nepodpořit,” reagovala ministryně Schillerová.

Kromě toho si komunisté prosadili, aby vláda zajistila finance na pořízení technického vybavení škol v regionech pro online výuku. A to tak, aby učitelé mohli vyučovat online již od září, kdy začíná nový školní rok.

“ S tím nemám žádný problém, to je věc, na které skutečně musíme pracovat,” uvedla Schillerová.

Navýšení na rekordních 500 miliard by Sněmovna měla schvalovat v polovině července. Nejvyšší deficit zažilo Česko dosud v roce 2009, kdy kvůli dopadům světové finanční krize přesáhl 192 miliard korun.

(anv)