Vláda prý nebude škrtat ve výdajích ministerstva obrany, slíbil premiér Andrej Babiš (ANO). (Ilustrační foto: Ministerstvo obrany ČR)

Premiér Andrej Babiš (ANO) výdaje na obranu kvůli koronavirové pandemii škrtat nechce. Kvůli pandemickým opatřením byly ze státního rozpočtu uvolněny miliardy korun, které nyní chybí nejen resortu obrany. Vláda také stále počítá s dvouprocentním podílem výdajů HDP do roku 2024.

„Na armádě, tudíž bezpečnosti našich lidí nebudeme šetřit. Nikdy. Armáda vždy pomohla řešit přírodní katastrofy, povodně a pandemii koronaviru. Jsme první vláda po dlouhé době, která směřuje ke splnění závazku v rámci NATO vydat 2 procenta HDP na obranu,“ napsal premiér na Twitter.

Armáda podle Babiše potřebuje nahradit až 40 let starou sovětskou techniku.

Premiér v minulosti kvůli pandemii covidu-19 zmínil možnost odložení pořízení nových bojových vozidel. Vojsko se ale podle předsedy vlády musí modernizovat.

„Máme nové vrtulníky, nakoupíme děla, radary, protiletadlové komplety, bojová vozidla pěchoty a drony. Chceme, aby ve vyzbrojování hrály hlavní roli české firmy a navázaly tak na bohatou tradici,“ řekl.

ČR podle premiéra směřuje k tomu, aby v roce 2024 dostála svému slibu v NATO a na obranu dávala dvě procenta HDP.

Pro armádu by to přitom znamenalo hospodařit s asi 130 miliardovým rozpočtem. V příštím roce by měla obrana dostat 85 miliard korun, letos činí rozpočet 75,5 miliardy. (pel)