Miroslav Pelta u soudu předváděl čápa. Stát chce náhradu 1,116 miliardy.

Královehradecký soud uznal vinnými všech 27 obžalovaných v kauze podvodů se sportovními dotacemi. Podle rozhodnutí soudu sportovní dotace dostávaly fiktivní kurzy a projekty. Ministerstvo školství požaduje v kauze náhradu škody 1,116 miliardy korun. Obžalovaný bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta přišel v dobré náladě a na chodbě předváděl čápa, což asi měla být narážka na jeho dlouholetou přezdívku „Velkej čáp“. 

Krajský soud v Hradci Králové v kauze údajných dotačních podvodů uznal vinnými všech 27 obžalovaných fyzických a právnických osob. Dvěma lidem vyměřil po pěti letech vězení, 13 lidem uložil podmíněné tresty. Tři obžalované části obžaloby zprostil.

Spolu s Peltou je obžalovaná exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová. Ta se nedostavila v pondělí, kdy měl soud začít, ale ani v úterý. Tentokrát však vzkázala, že souhlasí s jednáním bez její přítomnosti.

Žalobě čelí také bývalý šéf odboru sportu Zdeněk Bříza, předseda České unie sportu Miroslav Jansta a generální sekretář ČUS Jan Boháč.

V případu celkem figuruje 18 fyzických a 9 právnických osob.

Podle rozhodnutí soudu byla na 7 vzdělávacích projektů neoprávněně čerpána dotace z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Škoda podle spisu přesahuje 10 milionů korun, další jednání obžalovaných podle státního zástupce směřovalo ke škodě přesahující 2 miliony korun.

Ministerstvo školství požaduje v kauze náhradu škody 1,116 miliardy korun. Český olympijský výbor ani Česká obec sokolská, kteří v trestním řízení také figurují jako poškození, se žádné náhrady nedomáhají.

Kauza rozdělování sportovních dotací odstartovala v květnu 2017. Pelta kvůli vyšetřování strávil zhruba měsíc ve vazbě, Kratochvílová o měsíc déle.

Podle kriminalistů měli obvinění nezákonně ovlivňovat rozdělování ministerských peněz určených na činnost sportovních organizací.

Podle dříve uveřejněných informací si měl fotbalový boss Pelta vybírat sám složení dotační komise, která rozdělovala miliony určené do sportu. Podle vyšetřovatelů spolu s Kratochvílovou navrhovali členy do expertní komise tak, aby v ní zasedli lidé jim loajální a blízcí.

Na rozdělování peněz se navíc předem domlouvali v pronajatém bytě v centru Prahy.

Konkrétně z odposlechů dokonce vyplynulo, že Pelta objížděl některé bosse krajských fotbalových svazů. A řekl jim, že když ho podpoří při volbě předsedy, mohou si říct o jeden projekt, na který jim ministerstvo přispěje z dotací.

Tato kauza navíc stála křeslo tehdejší ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD). (pel)