Česko-izraelská smíšená obchodní komora předala ČVUT v Praze výtěžek finanční sbírky COVID-19 ve výši 607 000 Kč. (Na fotografii rektor ČVUT Vojtěch Petráček)

Česko-izraelská smíšená obchodní komora předala ČVUT v Praze výtěžek finanční sbírky COVID-19. Sbírka byla vyhlášena na začátku dubna a do konce května se podařilo komoře vybrat 607 000 Kč a to v podobě symbolického šeku. Poskytnutý dar bude použit na projekt improvizovaných celoobličejových masek pro lékaře v první linii, na němž ČVUT spolupracuje s pracovní skupinou COVID19CZ.

Finanční sbírku uspořádala Česko-izraelská smíšená obchodní komora (ČISOK) pro České vysoké učení technické v Praze.

„Česko-izraelská smíšená obchodní komora každoročně uděluje Cenu Arnošta Lustiga významným osobnostem, které svým životem naplňují vlastnosti, jako jsou odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. Letos se ale kvůli Covidu předání ceny nemohlo uskutečnit. Požádali jsme partnery soutěže, aby svou podporu přesměrovali do sbírky pro ČVUT. Jejich odezva i celkový výtěžek sbírky nás velmi mile překvapily,“ uvedl prezident ČISOK Pavel Smutný.

Poděkoval všem iniciátorům, organizátorům a podporovatelům sbírky.

Mezi dárce s nejvyšší finanční částkou patří Česká spořitelna, developerská skupina Lighthouse Services, advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný, společnost Pramacom Prague, environmentální společnost Dekonta, skupina Czechoslovak Group (CSG), Česká zbrojovka, Scanservice, analytik Roman Bajčan a podnikatel Karel Čejna.

Rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček přijal dar a rekapituloval projekty, do nichž byli zapojeni odborníci z ČVUT a které se věnují výzkumným tématům souvisejícím s pandemií COVID-19.

Připomněl plicní ventilátor CoroVent, který na konci dubna začala v rámci licence ČVUT sériově vyrábět třebíčská společnost MICo Group a kterému se daří i na evropském poli.

Dále ochranné polomasky, celoobličejové masky, další ochranné pomůcky a aplikace, které vyvinuly týmy vědců a techniků na ČVUT.

„Jsem velmi rád, že jsme jako vysoká škola mohli společnosti pomoci, když bylo třeba. V tom ostatně vidím roli akademických institucí obecně,“ dodal rektor Petráček.

Členka Rady ČISOK Linda Štucbartová z řady projektů ČVUT jmenovala například inovační online hackathon, v němž talentovaní studenti spojili své síly společně s odborníky, aby pomohli firmám, institucím či organizacím vyrovnat se s ekonomickými následky koronaviru a zmírnit dopady současné nepříznivé situace.

Vyzdvihla také český a izraelský přístup spolupráce českých a izraelských univerzit včetně propojení s firmami.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 18 000 studentů. (sfr)