Den daňové svobody v roce 2020 připadne na 24. června, spočítal Liberální institut.

Den daňové svobody, tedy pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana, letos připadne na 24. června. Vyplynulo to z výpočtů Liberálního institutu.  Daňoví poplatníci v letošním roce budou pracovat na odvod daní státu 175 dní. To je bezmála o 1 měsíc více než v loňském roce, kdy takzvaný den daňové svobody vycházel na 28. května. 

„Vláda Andreje Babiše zažila předloni daňově nejsvobodnější rok, o což se nijak nezasloužila, letos zažije daňově nejméně svobodný rok, o což se taktéž nijak nezasloužila. Koronavirovou pandemii nelze dávat vládě za vinu,“ okomentoval letošní termín ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

„Liberální institut by v každém jiném roce horoval za to, že se Den daňové svobody má posunout blíže k začátku roku. Letos je naše pozice jiná: Letos je rok, kdy má stát oprávněně zvednout výdaje, což posouvá v naší metrice Den daňové svobody blíže ke konci roku,“ doplnil.

Liberální institut pro výpočet Dne daňové svobody používá metodiku zaměřenou na výdajovou stranu veřejných financí.

Rozdílnou metodikou počítá den daňové svobody společnost Deloitte, která vychází z podílu celkových daňových příjmů státu na čistém národním důchodu. (pel)