Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) plánuje zrušit povinné nošení roušek uvnitř budov od konce června. (Ilustrační foto)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) plánuje zrušit povinné nošení roušek uvnitř budov od konce června.  Záležet však podle něho bude na epidemiologické situaci. Do konce června by zřejmě zůstaly roušky povinné v obchodech či v MHD.

Od pondělí 25. května nebudou roušky povinné venku, pokud se dotyčný bude venku pohybovat jen se členy své domácnosti nebo od ostatních osob bude vzdálen více než dva metry.

„Předpokládáme, že do června by byly povinné ve vnitřních prostorech jako jsou třeba obchody, ale i v MHD,“ podotkl Vojtěch.

„Pokud se bude situace zklidňovat, mohly by se roušky odložit na konci června,“ upřesnil ministr zdravotnictví.

Povinnost zakrývat si dýchací cesty bylo v Česku zavedeno 19. března. Použít je možné například ústenku, roušku, ale i šálu nebo šátek, či jiné zařízení, jež brání šíření nákazy.

Tato povinnost byla jednou z těch, jež zrušil soud a vláda je přijímala znovu.

Výjimku nosit roušky mají například děti v mateřských školách a děti do dvou let věku, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách nebo členové domácnosti jedoucí v jednom autě. (sfr)