Remdesivir firmy Gilead (foto: redakční koláž) v Česku byl aplikován umírajícímu pacientovi.

Remdesivir možná pomohl vyléčit pacienta v Česku. Stav pacienta umírajícího na COVID-19 se po 3 dnech aplikace léku Remdesivir zlepšil. Informovala o tom Všeobecná fakultní nemocnice. Hospitalizovaný pacient mohl být odpojen od mimotělního oběhu.

Podle informací z VFN však stav pacienta, který dostává experimentální remdesivir, zůstává velmi vážný, ale zlepšuje se.

Nemocnice prý navíc ani nemá jistotu, že experimentální lék remdesivir byl klíčovou substancí pro zlepšení stavu pacienta.

Remdesivir je experimentální antivirotikum. Vyvinula jej americká společnost Gilead Sciences k léčbě infekcí způsobených viry Ebola a Marburg.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která Remdesivir označila za „nejslibnějšího kandidáta“ v boji proti novému koronaviru, tento lék zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.

Ověřuje se též jeho účinnost proti onemocnění COVID-19.

Výrobce léku Remdesivir však přestává kvůli ‚přílišné poptávce‘ udělovat povolení k pokusné léčbě. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let.

Kalifornská farmaceutická firma již dříve uvedla, že v posledních dnech zaznamenala exponenciální nárůst žádostí individuálních pacientů o podstoupení léčby tímto neschváleným lékem, a celý program byla proto nucena zastavit.

Nyní se hodlá soustředit na to, jak lék zpřístupnit většímu počtu lidí.

Remdesivir vyvinul ve firmě Gilead Sciences tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek vyzval domácí zdravotnické úřady, aby co nejrychleji schválily použití některých experimentálních léků na koronavirus, včetně Remdesiviru.

Remdesivir zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. (sfr)