Lidé v Česku panikaří kvůli koronaviru méně než obyvatelé dalších států ve střední Evropě, ukázal průzkum.

Lidé v Česku v porovnání s obyvateli jiných středoevropoských zemí panikaří nejméně. Co se obav týče, nejhůře jsou na tom Slováci a Maďaři. Ukázal to průzkum National Pandemic Alarm, který v 5 evropských zemích monitoruje aktuální postoje a nálady společnosti s ohledem na probíhající pandemii.

Index paniky uvádí míru strachu, jak jej lidé pociťují na sobě nebo na svém okolí. Počítá se z intenzity obav ze zdravotních dopadů jak na respondenty, tak na jejich blízké, a z množstí vládních opatření.

Zatímco v Maďarsku je index paniky 76,3 a na Slovensku 75,8, v ČR je to „jen“ 70,6.

Lidé v Česku v porovnání se zkoumanými zeměmi také nejvíce věří státnímu aparátu. Důvěra je počítána z míry vyjádřené důvěry v opatření vlády a subjektivního hodnocení jejich účinnosti.

Nejvyšší index vykázali právě Češi, a to 70,1. U Maďarů je to 57,6 a u Slováků 63,6. A u sousedního Polska to je dokonce jen 57.

Výzkumný projekt zaštiťuje společnost European National Panels, dceřiná společnost agentur Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK, která sdružuje národní panely v zemích Visegrádské čtyřky a v Bulharsku a disponuje v těchto zemích více než 100 tisíci respondenty. (pel)