Evropská unie rozšířila černou listinu daňových rájů o další 4 země.

Na černé listině EU daňových rájů přibyly 4 nové státy. Brusel seznam zemí nespolupracujících v daňové oblasti rozšířil o Panamu, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy. Celkem tak bude obsahovat 12 zemí. 

„Práce na seznamu nespolupracujících daňových jurisdikcí vychází z důkladného posuzování a monitorování přibližně sedmdesáti mimounijních jurisdikcí a z dialogu s nimi. Potřebné daňové reformy, aby vyhověly unijním kritériím, od začátku celého procesu provedlo 49 zemí,“ konstatoval chorvatský ministr financí Zdravko Marič, jehož země Radě EU předsedá.

Pravidelně aktualizovaná listina má přispět k boji se snahou „vyhýbat se daňovým povinnostem“. Zařazeny jsou na ni státy a závislá území, u kterých má EU pochybnosti ohledně daňové transparentnosti, spravedlivého zdanění či dodržování mezinárodních pravidel namířených proti snižování daňových základů a přesouvání zisku jinam.

Území, která Unie na seznam přidala, nedokázala včas provést navržené daňové reformy. Dalších 16 zemí, kterým hrozilo, že budou na seznam dopsány, dokázalo podmínky Unie splnit.

Unie vytvořila listinu v roce 2017 a postupně se na ni dostalo až 15 států a závislých území. Některé z nich od té doby zlepšily spolupráci v daňové oblasti a byly ze seznamu vyškrtnuty.

Kromě nově přidaných je na něm Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy a Vanuatu. (pel)