Řecko postaví nová migrační střediska pro odsun uprchlíků. V nutných případech je vláda připravena přistoupit i k vyvlastnění pozemků.

Řecko nechá v letošním roce postavit na ostrovech v Egejském moři nová střediska pro odsun uprchlíků. Centra s větší kapacitou a přísnějším režimem mají nahradit nyní přeplněné tábory. Kvůli novým migračním zařízením, proti kterým se Řekové vydali protestovat do ulic, počítá vláda v nutných případech také s možným vyvlastňováním pozemků.

„Plánujeme, že tábory budou hotové v létě, a chceme každý týden vracet do Turecka 200 migrantů,“ řekl aténské agentuře Skai řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis.

Nová střediska pro migranty by měla začít fungovat už v létě. Vzniknou na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos. Nahradí přeplněné tábory, za které je Řecko dlouhodobě kritizováno.

Tam nyní žije 36 tisíc lidí v táborech s celkovou kapacitou 6 200 osob.

Nově vybudovaná centra však mají být větší, což se ale nelíbí místním obyvatelům. Ti požadují, aby vláda většinu běženců přemístila na pevninu.

Cílem je urychlit azylové řízení tak, aby trvalo nejvýše 90 dní.

Vláda už má vybraná i území, kde chce střediska pro migranty postavit. Kvůli tomu plánuje prosadit v parlamentu ve zrychleném řízení nouzový vládní dekret, který má umožnit i vyvlastnění pozemku se zdůvodněním migrační krize.

Navíc se Řecko chystá v moři postavit kilometrové plovoucí zábrany právě proti uprchlíkům.

Příliv uprchlíků převážně z Turecka se loni oproti předchozím dvěma letům zvýšil natolik, že se Řecko opět stalo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, jako jí bylo v roce 2015.

Běženci tam žijí v přeplněných táborech i stanech v přilehlém okolí. V některých táborech počty běženců i více než desetinásobně překračují plánované kapacity zařízení.

Podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jich za loňský rok z Turecka do Řecka dorazilo na 74 400. Řecká vláda se obává, že se stejná situace zopakuje i letos. (pel)

Řekové vyrazili do ulic protestovat proti migrační politice vlády. Zavřely se úřady i obchody