Dobrovolní programátoři vyrobili státu přes víkend zdarma e-shop na dálniční známky.

Skupina dobrovolných programátorů vyrobila státu zdarma přes víkend e-shop na prodej elektronických dálničních známek. Ministerstvo dopravy chtělo původně za elektronický obchod zaplatit 100 milionů firmě, která získala veřejnou zakázku. Celkem měl systém vyjít daňové poplatníky na 401 milionů korun. Nový ministr dopravy Karel Havlíček zakázku zrušil kvůli zjevné předraženosti.

Organizátoři dvoudenního hackathonu spustili v neděli v podvečer informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech chtějí systém zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček.

Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému společnost Asseco Central Europe. Zakázka se stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a zejména premiéra Andreje Babiše (ANO).

Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

E-shop je nyní volně přístupný veřejnosti. Programátoři vytvořili všechny veřejné části, které měl stát v zadání.

Část, která v původní zakázce podléhala utajení, si podle Vondráčka musí stát zařídit přes firmy s bezpečnostní prověrkou.

Uživatelé mohou v e-shopu koupit testovací známky v hodnotě jedné až tří korun. Výtěžek bude podle Vondráčka určen na charitativní účely.

Systém obsahuje také interaktivní podporu a je vytvořen v několika jazykových mutacích.

Otestována byla i kontrola platby u projíždějících vozidel.

O předání systému do rukou státu se bude teprve jednat. Podle Vondráčka je kvůli tomu nutné vyřídit několik legislativních a technických podmínek. Potrvá to několik týdnů.

Programátorskou akci navštívili také premiér Andrej Babiš (ANO) a nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO), kteří iniciativu ocenili.

Babiš podotkl, že v případě plné funkčnosti systému jej stát využije a následně vypíše soutěž na jeho provozovatele.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který na akci také přišel, je hackathon dobrý způsob ukázat do budoucna státu, jaké jsou reálné náklady na takový systém. (sfr)